12 نوع سانتریفیوژ آزمایشگاهی، مقایسه کاربردهای انواع سانتریفیوژ آزمایشگاهی

سانتریفیوژهای آزمایشگاهی انواع مختلفی دارند که هرکدام مناسب شیوه خاصی از جداسازی مواد هستند. اما تمام انواع سانتریفیوژهای آزمایشگاهی جداسازی مواد مختلف را بر اساس اندازه و چگالی ذرات، ویسکوزیته محیط و سرعت روتور انجام می دهند. این که از بین 12 نوع مختلف سانتریفیوژ آزمایشگاهی کدام مدل را انتخاب کنید که تمام نیازهای شما را درآزمایشگاه برطرف کند، موضوع موضوع اصلی این پست است. در ادامه این مقاله همه انواع سانتریفیوژ آزمایشگاهی را معرفی و سپس راجع به کاربرد هرکدام و تفاوت هایی که باهم دارند بحث خواهیم کرد. در انتهای این مقاله به راحتی می تواند سانتریفیوژ مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

سانتریفیوژ رومیزی

انواع سانتریفیوژهای رومیزی از کاربردی ترین سانتریفیوژها در آزمایشگاه های شیمی و زیست شناسی، پزشکی و سایر آزمایشگاه ها هستند. این سانتریفیوژها معمولا کم جا هستند. سانتریفیوژهای رومیزی با روتورهای زاویه ثابت، محترک یا چرخان و عمودی عرضه می شوند. در واقع باید با توجه به نوع ماده و کاربرد سانتریفیوژ با روتور مناسب را انتخاب کنید.

سانتریفیوژ میکروهماتوکریت

آزمایشگاه های زیست شناسی، پاتوبیولوژی و تشخیص طبی نیاز به سانتریفیوژ ویژه ای برای اندازه گیری هماتوکریت خون دارند. هماتئکریت خون در واقع نسبت حجم گلبول های قرمز به حجم کل خون را نشان می دهد. تنها دستگاه مورد نیاز برای انجام آزمایش اندازه گیری هماتوکریت خون، سانتریفیوژ میکروهماتوکریت است.

مهم ترین تفاوت سانتریفیوژ میکروهماتوکریت با سایر انواع سانتریفیوژهای آزمایشگاهی این است که می توان لوله های مویین هپارینه حاوی نمونه خون را مستقیما در آن ها قرار داد. بین سانتریفیوژ میکروهماتوکریت و سایر سانتریفیوژها هیچ تفاوتی در عملکرد وجود ندارد. این نوع سانتریفیوژ فقط برای قرار دادن لوله های مویین ساخته شده است. بنابراین هیچ کاربرد دیگری ندارد.

میکروسانتریفیوژ یا میکروفیوژ

میکروسانتریفیوژها که با نام میکروفیوژ نیز شناخته می شوند، برای جداسازی نمونه هایی با حجم بسیار کم تا حدود 2 میکرولیتر استفاده می شوند. لوله های نمونه ای که درون این سانتریفیوژ قرار می گیرند بسیار کوچک هستند. در واقع میکروفیوژها تنها برای قرار دادن میکروتیوب ها یا ویال ها مناسب هستند.

سانتریفیوژ یخچالدار

سانتریفیوژ یخچالدار برای بسیاری از آزمایشگاه های زیست شناسی و ژنتیک که با نمونه های زیستی سروکار دارند، دستگاهی بسیار ضروری است. زیر برخی از این نمونه ها در دمای اتاق ممکن است آسیب ببینند. بنابراین سانتریفیوژ یخچالدار با امکان تنظیم دما می تواند تضمین کند که حین سانتریفیوژ و به دلیل دمای بالا نمونه ها تخریب نمی شوند.

از سوی دیگر برخی از نمونه مانند نمونه های حاوی نانوذرات فلزی در دمای بالا سخت تر جدا می شوند. در شرایط دمای پایین با دقت بیشتری می توان این نمونه ها را جداسازی کرد.

سانتریفیوژ PRP

امروزه استفاده از پلاسما غنی شده از پلاکت یا PRP در کاربردهای زیبایی مانند درمان ریزش مو، درمان های مشکلات پوستی و درمان مشکلات مفصلی بسیار گسترده شده است و با توجه به این که این ماده از خون شخص بیمار استخراج می شود، نسبت به سایر روش های درمانی کم خطرتر است. سانتریفیوژهای PRP برای قرار دادن کیت های مخصوص  پی آر پی کاملا مناسب هستند. اغلب در سانتریفیوژهای PRP از روتور متحرک استفاده می شود.

سانتریفیوژ ژربر

اندازه گیری چربی شیر به روش ژربر یکی از مهم ترین آزمایش ها آزمایشگاه های صنایع غذایی و شیر و لبنیات است. مهم ترین دستگاه برای انجام این آزمایش، سانتریفیوژ ژربر است. در بازار و بین متخصصین این رشته این سانتریفیوژ یا نام سانتریفیوژ شیر نیز شناخته می شود. در واقع با کمک سانتریفیژ ژربر ذرات چربی شیر بر اساس تفاوت چگالی ذرات مختلف جدا می شوند.

یکی از مهم ترین تفاوت های سانتریفیوژ ژربر با سایر سانتریفیوژها مانند سانتریفیوژ رومیزی در این است که محل ها مناسبی برای قرار دادن بوتیرومترهای مخصوص اندازه گیری چربی شیر در این سانتریفیوژ تعبیه شده است. همچنین سانتریفیوژ های ژربر دمای بالا تا حدود 60 درجه سانتی گراد را تامین می کنند. درصورتی که سایر سانتریفیوژ ها در دمای اتاق یا دمای پایین کار می کنند. سرعت لازم برای جداسازی چربی شیر 1000 تا 1100 دور در دقیقه است. به همین دلیل سرعت این سانتریفیوژ حداکثر تا این محدوده قابل تنظیم است.

سانتریفیوژ جریان پیوسته

سانتریفیوژهای جریان پیوسته امکان جداسازی حجم زیادی از نمونه را در زمان کم فراهم می کنند. این نوع سانتریفیوژ کاربردهای خاصی دارد و مناسب استفاده در همه آزمایشگاه ها نیست.

سانتریفیوژ گازی

سانتریفیوژهای گازی برای جداسازی گازها بر اساس ایزوتوپ های مختلف آن ها استفاده می شوند. کاربرد این ساننتریفیوژها بسیار محدود است و عمدتاً برای استخراج و جداسازی اورانیوم -235 و اورانیوم-238 استفاده می شوند.

سانتریفیوژ سرعت بالا

با استفاده از این نوع سانتریفیوژها معمولا محدوده سرعت بین 15000 تا 30000 دو در دقیقه را می توان تنظیم کرد. مزیت این سانتریفیوژها این است که برای هر سه نوع روتور مناسب هستند.

سانتریفیوژ سرعت پایین

این سانتریفیوژها معمولا سرعتی تا حدود 5000 دور در دقیقه را فراهم می کنند و بسیار پرکاربرد هستند. بیشتر برای جداسازی نمونه های خون و محلول های ساده تر استفاده می شوند.

التراسانتریفیوژ

پیچیده ترین نوع سانتریفیوژها، التراسانتریفیوژها هستند که سرعت بسیار بسیار بالاتری را نسبت به سایر سانتریفیوژها فراهم می کنند. سرعت این سانتریفیوژها به 150000 دور در دقیقه می رسد. از طرفی به سیستم خنک کننده ویژه ای نیز مجهز شده اند، که از تاثیر افزایش دما بر جداسازی جلوگیری می شود. التراسانتریفیوژها امکان جداسازی مولکول های بسیار کوچکتر مانند ریبوزوم ها، پروتئین ها و ویروس ها را فراهم می کنند.

سانتریفیوژ خلاء

سانتریفیوژهای خلا کاربردهای خاصی در برخی آزمایشگاه های شیمی یا زیست دارند. در این سانتریفیوژهای به دلیل اتصال به پمپ خلا و با کاهش فشار محفظه، نقطه جوش حلال ها کاهش پیدا می کنند. بنابراین حلال ها سریع تر تبخیر و ذرات جدا می شوند.

جمع بندی انتخاب و خرید بهترین سانتریفیوژ

سانتریفیوژها یکی از مهم ترین دستگاه های آزمایشگاهی هستند که نبود آن ها در آزمایشگاه می تواند به شکل جدی در روند انجام کار اختلال ایجاد کند. سانتریفیوژها با توجه به نوع نمونه و کاربرد در انواع مختلفی در دسترس پژوهشگران قرار دارند. این درحالی است که اساس عملکرد همه سانتریفیوژها یکسان است. رویان ایران به عنوان بزرگ ترین مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی در کشور، ضمن ارائه مشاوره رایگان، بهترین و متناسب ترین سانتریفیوژ را با توجه به کاربردی که در نظر دارید با قیمت بسیار مناسب و یک سال ضمانت عرضه می کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به فروشگاه رویان ایران به آدرس royaniran.com مراجعه نمایید.

About ویدا علیپور

ویدا علیپور
خرید بک لینک یک راهکار متداول در استراتژی‌های سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو) است که به منظور افزایش اعتبار و رتبه وب‌سایت در نتایج جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو استفاده می‌شود. بک لینک‌ها به صورت لینک هایی است که از سایت‌های دیگر به وب سایت شما ارجاع می‌دهند. این لینک ها می توانند توسط وب سایت های معتبر و مرتبط با حوزه فعالیت شما ارائه شوند و به بهبود اعتبار و ارتقاء رتبه شما در نتایج جستجوی اینترنت کمک کنند. هرچند که بک لینک‌ها می‌توانند بهبودهای موثری در سئو داشته باشند، اما باید با احتیاط به خرید بک لینک پرداخته شود. چرا که گوگل به دقت الگوریتم‌های خود را بهبود می‌بخشد و خرید بک لینک‌های نامرتبط و پراز اسپم ممکن است به وب‌سایت شما آسیب برساند. برای داشتن یک استراتژی سئو قوی و موثر، بهتر است به ساختار داخلی و محتوای کیفی وب‌سایت خود نیز توجه کرده و همچنین به صورت طبیعی بک لینک‌های مرتبط و معتبر را جذب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید