گرگ‌ها یک هدف جدید برای کشتار دارند!/ عکس

به گفته دانشمندان، گرگ‌های ساحلی در آلاسکا کشتن پستانداران دریایی را یاد گرفته‌اند و یک استراتژی منحصربه‌فرد برای شکار و از بین بردن طعمه ایجاد کرده‌اند.

تینا مزدکی_ دانشمندان کشف کرده‌اند که گرگ‌ها در سواحل آلاسکا به طور مرتب سمورهای دریایی و فوک‌های بندرگاهی را می‌کشند و می‌خورند. این یافته نشان می دهد که گرگ‌های ساحلی می‌توانند رفتار شکار خود را تطبیق دهند و ممکن است استراتژی‌های منحصر به فردی برای شکار پستانداران دریایی در زمانی که غذا در خشکی کمیاب است، ایجاد کرده باشند.

زمانی که دانشمندان یک گرگ منفرد را که لاشه سمور دریایی را حمل می کرد، مشاهده کردند، مطالعه در مورد آن‌ها آغاز شد. در سال‌های بعد، دانشمندان بار دیگر گرگ‌هایی را مشاهده کردند که لاشه سمور دریایی را حمل می‌کردند. با این حال، مشخص نبود که گرگ‌ها شکار کرده بودند یا سمور دریایی مرده را پیدا کرده بودند.

گرگ‌ها یک هدف جدید برای کشتار دارند!/ عکس

سپس در سال 2021، سه گرگ «Canis lupis» در حال شکار و خوردن یک سمور دریایی بالغ «Enhydra lutris» در هنگام جزر مشاهده شدند. محققان محل کشتار را بررسی کردند و حوضچه‌ای از خون پیدا کردند که احتمالا سمور دریایی در آن کشته شده است. بر اساس این مطالعه، وجود خون نشان می‌دهد که سمور دریایی در زمان کمین گرگ‌ها زنده بوده است و بعدا توسط آن‌ها کشته شده است.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که گرگ‌های ساحلی در «Katmai» ممکن است تلاش‌های خود را برای شکار در مکان‌هایی متمرکز کنند که شکار قابل پیش‌بینی‌تر است، مانند جریان‌های جزر و مدی یا جزایر سنگی. این تیم همچنین دریافت که شکار گرگ‌ها با چرخه جزر و مد همزمان است که نشان می‌دهد آنها از مکان و زمان حضور سمورهای دریایی در خشکی آگاهی پیدا کرده‌اند.

گرگ‌ها یک هدف جدید برای کشتار دارند!/ عکس

نویسنده ارشد این مطالعه که یک زیست شناس حیات وحش است، می‌گوید: «ما دیده‌ایم که گرگ‌های ساحلی گاهی به تنهایی یا در دسته‌های جزئی شکار می‌کنند و گرگ‌ها و دسته‌ها ممکن است استراتژی‌های شکار متفاوتی داشته باشند یا طعمه های خاصی را بسته به جایی که هستند هدف قرار دهند. این نشان می‌دهد که گرگ‌ها ارتباط مهمی بین اکوسیستم‌های زمینی و دریایی هستند. این مطالعه نحوه تفکر ما در مورد گرگ‌ها را تغییر داده و نشان می‌دهد که آنها فقط شکارچیان زمینی نیستند.»

محققان از سال 2015 روند رو به رشد شکار طعمه‌های دریایی گرگ‌ها را در ساحل آلاسکا زیر نظر داشتند. آخرین تحقیقات آنها بر اساس مطالعه منتشر شده نشان داد گرگ ها در جزیره «Pleasant» پس از از بین بردن جمعیت آهوها، در حال شکار و کشتن سمورهای دریایی به عنوان غذای اصلی هستند.

گرگ‌ها یک هدف جدید برای کشتار دارند!/ عکس

یک دانشجوی دکترا در دانشگاه ایالتی اورگان، در بیانیه‌ای گفت: «این مستند واقعاً هیجان انگیز از رفتارهایی است که ما معتقدیم هرگز به طور مستقیم توسط دانشمندان مشاهده نشده است. به نوعی ما را وادار می‌کند تا در مفروضاتی تجدید نظر کنیم که زمینه‌ساز بسیاری از تصمیمات مدیریتی‌ما و مدل‌سازی در مورد جمعیت گرگ‌ها و جمعیت طعمه‌های آن‌ها است، مفروضاتی مانند این‌که گرگ‌ها به جانورانی‌ مانند گوزن‌ها وابسته هستند.»

گریفین گفت:«گرگ‌ها بسیار باهوش هستند، بنابراین منطقی است که خود را با شرایط سازگار کنند، اگرچه رفتار شکار انفرادی گرگ که می‌بینیم منحصر به گرگ‌های ساحلی است. علاوه بر یک پایگاه شکار متنوع‌تر، از این نظر منحصر به فرد است که یک گرگ تنها در از بین بردن طعمه‌های بزرگ مانند فوک بندر در مقایسه با فعالیت گرگ‌های داخلی که معمولاً شامل تلاش دسته‌ای برای کشتن گوزن‌ها می‌شود، موفق بود.»

بیشتر بخوانید:

  • رنگ این گربه تغییر می‌کند!/ عکس

  • آهویی که مار می‌خورد!/ عکس

اکنون محققان قصد دارند بررسی کنند که چگونه تراکم سمور دریایی بر روی رژیم غذایی گرگ‌ها در سطح فردی و دسته‌ای تأثیر می‌گذارد. به گفته آن‌ها در رابطه با اینکه چگونه گرگ‌ها می‌توانند اکوسیستم نزدیک ساحل را تغییر دهند، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

منبع: livescience

227323

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا