گانمید؛ دنیای آبی در نزدیکی مشتری!/ عکس

جیمزوق اخیرا نگاه دقیقی به قمر مشتری داشته‌است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جیمزوب نگاهی دقیق‌تر به گانیمد، قمر مشتری که به نوعی شبیه یک سیاره است، انداخت تا سطح آن را بهتر درک کند.

گانیمد اساسا یک سیاره است، با این تفاوت که به دور خورشید نمی چرخد. اگر به جای مشتری به دور خورشید می چرخید، از یک سیاره قابل تشخیص نبود. دارای ساختار داخلی متمایز با هسته مذاب است که میدان مغناطیسی تولید می کند. گوشته سیلیکونی آن بسیار شبیه به زمین است و دارای یک پوسته یخی پیچیده با اقیانوسی عمیق در زیر آن است. یک جو دارد، اگرچه نازک است. همچنین بزرگتر از عطارد و تقریباً به اندازه مریخ است. به گفته نویسندگان یک مطالعه جدید، این کهن الگوی یک دنیای آب است.

اما حتی با وجود این همه دانش از ماه بزرگ، هنوز جزئیاتی وجود دارد که فاش نشده است. این به ویژه در مورد سطح پیچیده آن صادق است. نویسندگان مقاله جدید می نویسند: «به دنبال مشاهدات قبلی، چندین سؤال باز در مورد ماهیت، منشاء و فرآیندهای تشکیل دهنده ترکیب سطح فعلی گانیمد باقی می ماند. جیمزوب قدرت مشاهده برای کشف پاسخ برخی از این سوالات را دارد.»

گانمید؛ دنیای آبی در نزدیکی مشتری!/ عکس

تیمی از محققان از ایالات متحده، اروپا و ژاپن سطح گانیمد را با ابزارهای NIRSpec و MIRI JWST بررسی کردند. نتایج آنها در مقاله ای با عنوان "ترکیب و خواص حرارتی سطح گانیمد از مشاهدات JWST/NIRSpec و MIRI" آمده است.

سطح گانیمد تحت سلطه دو نوع زمین است؛ زمین های روشن و یخی با شیارها و مناطق تاریک تر. نواحی روشن حدود دو سوم سطح و نواحی تاریک بقیه را می پوشانند. هر دو نوع باستانی هستند، اما نواحی تاریک‌تر قدیمی‌تر و همچنین دهانه‌های بسیار بالایی دارند. این دو نوع در هم آمیخته شده اند، با برش زمین های سبک تر در سراسر زمین های تاریک تر.

گانمید؛ دنیای آبی در نزدیکی مشتری!/ عکس

این تصویر از گانیمد دو نوع زمین غالب ماه را نشان می دهد. مناطق تاریک دهانه، و روشن تر، مناطق یخی با زمین شیاردار. نواحی تاریک مناطق پرین (بالایی) و نیکلسون (پایین) هستند. دهانه های برجسته تروس (بالا سمت راست) و سیستی (سمت چپ پایین) هستند.

مأموریت‌های گالیله و جونو، شیمی سطح گانیمد را مانند تلسکوپ‌های زمینی بررسی کردند. اما هنوز سوالات باقی مانده وجود دارد. نویسندگان می نویسند: «به دنبال مشاهدات قبلی، چندین سؤال باز در مورد ماهیت، منشأ و فرآیندهای تشکیل دهنده ترکیب سطح فعلی گانیمد باقی می ماند.»

CO2 زیادی در گانیمد وجود دارد، اما به نظر می رسد که در مولکول های دیگر به دام افتاده است. این نوع ترتیبی است که توجه دانشمندان را به خود جلب می کند. نقشه‌برداری CO2 به توضیح اینکه این مولکول‌های دیگر چیست و وضعیت چگونه ایجاد شده است کمک می‌کند.

منبع: universetoday

  • بیشتر بخوانید:

  • خروج تاریخ‌ساز یاسمین مقبلی از ایستگاه فضایی بین‌المللی

  • خاک قیمتی که ژاپنی‌ها از مریخ به زمین می‌آورند

227227

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید