گاف بزرگ هوش مصنوعی مایکروسافت

زومیت نوشت: گزارشی از CNN، نقاط‌ ضعف الگوریتم خبری هوش مصنوعی مایکروسافت را در انتشار محتوای جعلی و موارد دیگر نشان می‌دهد.

گزارش CNN به ارائه‌ی اخبار در مدل هوش مصنوعی مایکروسافت می‌پردازد و به تعدادی مقاله‌ی مشکوک اشاره می‌کند. به‌عنوان مثال این چت‌بات ادعا کرده جو بایدن، رئیس‌ جمهور آمریکا طی سکوتی که به‌احترام قربانیان آتش‌سوزی در نظر گرفته‌شده، چُرت زده است. هوش مصنوعی مایکروسافت همچنین یکی از بازیکنان NBA را «بی‌فایده» توصیف می‌کند.

اگر بخش خبری مایکروسافت را انسان‌ها مدیریت می‌کردند، احتمالاً مشکل انتشار خبرهای جعلی شناسایی می‌شد اما سیستم مایکروسافت که از چند سال قبل الگوریتم‌ها را جایگزین انسان‌ها کرده است، محتوای جعلی را تشخیص نداد. درواقع بخش خبری این شرکت بیشتر به آزمایش انسانی شباهت دارد و نه ابزار مفید.

بیشتر بخوانید:‌

  • در این استخر ترسناک مرگ به کمین نشسته است/ عکس

  • ثبت نمایی درخشان از خورشید توسط یک ایرانی/ عکس

  • دو واژه‌ای که در تمام زبان‌های دنیا وجود دارند

  • سفر به قلب کهکشان با جیمز وب/ معمای راه‌شیری حل می‌شود؟

اینکه خبرهای MSN را هوش مصنوعی انتخاب کرده است، باعث می‌شود گاهی با موارد عجیب مواجه شویم. به‌عنوان مثال راهنمای سفر مایکروسافت که با الگوریتم‌ها ایجاد شده به گردشگران اتاوا پیشنهاد می‌کرد در خیریه‌های محلی غذا بخورند.

البته فقط مایکروسافت نیست که از هوش مصنوعی در بسیاری از محصولات خود ازجمله واحد خبررسانی استفاده می‌کند؛ BBC نیز درحال انجام آزمایش‌های هوش مصنوعی است و سایت‌های مطرح دیگری مثل MacWorld از چت‌بات برای جست‌وجو در بایگانی مقالات بهره می‌برند.

۵۸۵۸

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید