چراغ سبز آمریکا به پرتاب قدرتمندترین موشک جهان/ عکس

دیجیاتو نوشت: اسپیس ایکس چراغ سبزی را دریافت کرده است تا موشک فوق عظیم استارشیپ را برای بار دوم پرتاب کند. آن هم حدودا هفت ماه پس از اولین آزمایش پرواز مداری، که به انفجاری تماشایی در هوا ختم شد.

اسپیس ایکس که برای تایید نهایی پرتاب در حالت آماده باش بوده است، این پرتاب را روز جمعه، از تاسیسات گسترده خود در نزدیکی بوکا شیکا، تگزاس انجام خواهد داد. پنجره راه‌اندازی دو ساعته از ساعت ۷:۰۰ صبح (به وقت مرکز ایالات متحده) شروع می‌شود.

اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد که مجوز پرتاب یک پرواز استارشیپ را به اسپیس ایکس اعطا کرده است. در همان روز، سازمان خدمات ماهی و حیات وحش ایالات متحده ارزیابی کتبی برنامه زیست محیطی ۲۰۲۲ را تکمیل کرد که نشان می‌دهد: «پرتاب استارشیپ تغییرات زیست‌محیطی قابل توجهی ندارد».

این آژانس در بیانیه ای اعلام کرد: «اداره هوانوردی فدرال تشخیص داد که اسپیس ایکس تمام الزامات ایمنی، زیست محیطی، سیاسی و مسئولیت مالی را برآورده می‌کند.»

آزمایش این موشک از زمان پرتاب آن در آوریل متوقف شد. منع پرتاب و بررسی علت انفجار که توسط اداره هوانوردی فدرال نظارت می‌شود، هنگامی که ناهنجاری در حین پرتاب رخ می‌دهد، یک روش معمول است.

اگرچه اولین آزمایش پرواز مداری در آوریل صدمات زیادی به بار آورد، اسپیس ایکس موفق شد هم آسیب را ترمیم کند و هم زیرساخت پرتاب و موشک را در کمتر از هفت ماه ارتقا دهد. بیل گرستنمیر، معاون ساخت و پرواز اسپیس ایکس، ماه گذشته به قانون‌گذاران‌ گفت که استارشیپ برای آزمایش پرواز بعدی خود از یک ماه پیش آماده‌ است و فقط منتظر بررسی‌ها و چراغ سبز آژانس‌های متعدد است.

چراغ سبز آمریکا به پرتاب قدرتمندترین موشک جهان/ عکس

استارشیپ قدرتمندترین موشکی است که تاکنون ساخته‌ شده‌ است. این موشک با ارتفاع تقریباً ۴۰۰ فوت دارای دو مرحله است: تقویت کننده فوق سنگین و مرحله بالایی که استارشیپ نامیده‌ می‌شود.

این موشک انسان‌ها را برای مأموریت آرتمیس ناسا در سال ۲۰۲۵ روی ماه فرود خواهد آورد. در درازمدت نیز، برای تحقق جاه‌طلبی‌های ایلان ماسک، و فتح مریخ طراحی شده است.

اما این شرکت کار زیادی در پیش دارد. اولین پرواز آزمایشی مداری استارشیپ بسیار کوتاه بود. زمانی که تقویت‌کننده فوق سنگین از استارشیپ جدا شد، این وسیله نقلیه مجبور شد در هوا بر فراز خلیج مکزیک منفجر شود. بنابراین چهار دقیقه پس از بلند شدن‌، به سمت زمین سقوط کرد.

با ارتقاء موتورها و روشی جدید برای جداسازی دو مرحله موشک، اسپیس ایکس امیدوار است این ماموریت فراتر از مرحله اول پیش برود.

بیشتر بخوانید:

  • ماشین جدید ایران خودرو که از دیروز ستاره فضای مجازی شده / عکس

  • پرواز تماشایی تاکسی پرنده در نیویورک/ عکس

۵۸۵۸

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا