پیشرفته‌ترین بمب‌افکن آمریکا برای نخستین بار به آسمان پرید/ عکس

بی‌ ۲۱ که در تبلیغات عنوان پیشرفته‌ترین و جدیدترین بمب‌افکن آمریکا را یدک می‌کشد در آسمان دیده شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این هواپیمای جنگی آینده‌نگر B-۲۱ Raider که گاهی از آن به عنوان پرنده نسل ششم هم یاد می‌شود اولین پرواز خود را انجام داد.

بر اساس گزارش ای‌بی‌سی نیوز، کمپانی نورتروپ گرومن پرواز آزمایشی بی ۲۱ ریدر را در پالم‌دیل کالیفرنیا به انجام رساند. ریدر در طراحی بال‌ها ایده‌ای مشابه با بمب‌افکن پنهان کار بی ۲ اسپریت را دنبال می‌کند و بر اساس اطلاعات موجود از مواد پیشرفته‌تر و فناوری سطح بالاتر در پنهان‌کاری و نیروی پیشران بهره می‌برد.

بیشتر بخوانید:

  • فرانک بورمن فرمانده آپولو ۸ درگذشت

  • خبر بد برای طرفداران اینترنت ماهواره‌ای

  • این میمون عجیب‌ و غریب حاصل دستکاری ژنتیک است/ عکس

  • پیدا شدن مار پیتون ترسناک در فلوریدا/ عکس

بی ۲۱ ریدر با صرف حدود ۲۵ میلیارد دلار هزینه به این مرحله رسیده است و در آینده قرار است جای بمب‌افکن‌های مشهوری چون بی‌ ۲ اسپریت، بی ۱ لنسر و بی ۵۲ را بگیرد. این پرنده تقریبا سه دهه پس از معرفی بی‌ ۲ اسپریت به جهان معرفی شده است.

پیشرفته‌ترین بمب‌افکن آمریکا برای نخستین بار به آسمان پرید/ عکس
بی ۲۱ ریدر در آسمان

بی ۲ اسپریت اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی پا به عرصه گذاشت و در زمان خودش تبدیل به جهشی بزرگ در عرصه هوانوردی نظامی شد.

البته به نظر نمی‌رسد بی ۲۱ همانند اسپریت چنان جهشی در عرصه هوانوردی نظامی باشد چنانچه در طراحی بسیاری از ویژگی‌های اسپریت را به ارث برده است و البته طراحی آن به شکلی است که هزینه ساخت و نگهداری آن به شکل چشمگیری پایین‌تر است.

همین هزینه پایین سبب شده است که در مرحله اول برنامه‌ای برای به خدمت گرفتن حدود ۱۰۰ فروند از این بمب‌افکن در پیش باشد. آنچه درباره این پرنده با نسل‌های پیشین بمب‌افکن‌های استراتژیک تفاوت دارد، طراحی آن برای جنگ‌های آینده شبکه محور است.

حسگرهای پیشرفته برای جمع‌آوری اطلاعات

این پرنده مجهز به حسگرهای پیشرفته‌ای است که می‌تواند از منطقه درگیری و تجیهزات دشمن اطلاعات جمع‌آوری کند و همزمان با حمله این اطلاعات را در اختیار دیگر تجهیزات حاضر در درگیری قرار دهد.

توانایی پرواز با و بدون خلبان از دیگر ویژگی‌های بمب‌افکن نورتروپ گرومن بی ۲۱ ریدر است. بی‌ ۲۱ در محفظه بزرگ داخلی خود می‌تواند حجم بزرگی از موشک‌های نسل جدید چون JAASM را در کنار سلاح‌های هسته‌ای حمل کند.

۵۸۵۸

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید