هوش مصنوعی ایلان ماسک به میدان آمد

ایسنا نوشت: شرکت جدید هوش مصنوعی ایلان ماسک موسوم به xAI از ربات گفتگوگر خود مبتنی بر مدل زبان بزرگ به نام گروک که به شبکه اجتماعی X(توییتر سابق) متصل است، رونمایی کرد.

مدل هوش مصنوعی مولد گروک(Grok) بر اساس مدل اختصاصی شرکت xAI است که ایلان ماسک ادعا می‌کند یکی از بهترین‌ها در بازار هوش مصنوعی مولد است.

پس از اعلام اولیه شرکت xAI متعلق به ایلان ماسک، این شرکت توسعه هوش مصنوعی، محصول جدید خود را عرضه کرد. این شرکت با عرضه اولین مدل هوش مصنوعی خود به نام گروک، جامعه هوش مصنوعی را شگفت زده کرده است.

گروک یک چت‌بات یا ربات گفتگوگر است که می‌تواند با استفاده از مدل اختصاصی شرکت xAI با کاربران در مورد موضوعات مختلف گفتگو کند.

چیزی که گروک را از سایر مدل‌های زبان بزرگ مانند ChatGPT متعلق به شرکت OpenAI و چت‌بات PalM گوگل متمایز می‌کند، توانایی آن برای دسترسی به اطلاعات شبکه اجتماعی X(توییتر سابق)، رسانه اجتماعی محبوب ایلان ماسک است. این به گروک برتری نسبی به رقبای خود می‌دهد، زیرا می‌تواند اطلاعات به‌ روز و مرتبط را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

ایلان ماسک که به توییت‌های شوخی و طعنه‌آمیز و بعضا جنجالی معروف است، نمونه‌ای از مکالمه گروک را با یکی از کاربران به اشتراک گذاشته است که حس شوخ طبعی و طعنه‌آمیزی آن را به نمایش گذاشته است.

این کاربر از گروک خواسته تا دستورالعمل‌های دقیقی در مورد نحوه ساخت ماده مخدر کوکائین را که یک ماده ممنوعه است، ارائه دهد. گروک نیز با پاسخی کنایه‌آمیز پاسخ داده و گفته که این یک فرآیند بسیار ساده و قانونی است و سپس یک دستورالعمل جعلی ارائه داده که شامل شکر، جوش شیرین و آب زیاد است.

ماسک پاسخ گروک را تحسین کرده و گفته است که این مدل هوش مصنوعی عاشق طعنه و کنایه است.

ماسک همچنین از xAI و عملکرد گروک ابراز رضایت کرده و گفته است که مدل جدید گروک یکی از بهترین‌های این بازار است.

وی افزود: مدل جدید xAI از برخی جنبه‌های مهم، بهترین چیزی است که در حال حاضر وجود دارد.

این گفته نشان می‌دهد که ماسک اعتماد و اطمینان بالایی به این مدل هوش مصنوعی و پتانسیل آن دارد.

جالب توجه است که وقتی یکی از کاربران از ChatGPT در مورد گروک پرسیده، این چت‌بات پاسخ ایلان ماسک را در شبکه X به اشتراک گذاشته که ماسک پاسخ داده است: دقیق.

دسترسی و اشتراک گروک

در حال حاضر چت‌بات گروک تنها برای تعداد محدودی از کاربرانی که ایلان ماسک از آنها برای آزمایش آن دعوت کرده، در دسترس است. با این حال، ماسک اشاره کرده که ممکن است در صورت تمایل به کاربران بیشتری در سکوی X دسترسی داده شود.

علاوه بر این، ایلان ماسک اعلام کرده که قصد دارد مدل زبانی xAI را برای همه مشترکین ویژه(X +Premium) که می‌توانند از تجربه بدون آگهی در این شبکه لذت ببرند، در دسترس قرار دهد.

سکوی X اخیراً سه طرح اشتراکی را معرفی کرده است که سطح +Premium شانزده دلار در ماه و سطح پایه سه دلار در ماه برای کاربران هزینه دارد. همچنین سطح Premium ماهیانه ۸ دلار هزینه دارد.

۵۸۵۸

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید