همچون گروه واحدی با حوزه هنری همکاری می‌کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز ۲۴ آبان ماه از نمایشگاه کارتون و کاریکاتور آمریکای لاتین که این روزها در موزه هنرهای معاصر برپاست، بازدید کرد و پس از تماشای آثار روی دیوار رفته از ۱۵ کشور آمریکای لاتین، به نقش و همکاری حوزه هنری با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در رویدادهای فرهنگی هنری اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه کارتون و کاریکاتور آمریکای لاتین به خبرنگار روابط عمومی حوزه هنری گفت: یکی از حوزه‌های اصلی فعالیت دیپلماسی فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی، منطقه آمریکای لاتین است. اشتراکات بسیار بالا در زمینه مبارزات استعماری و ضدامپریالیستی باعث شده در این موضوع همراهی بیشتری با هنرمندان ایرانی شکل گیرد.

وی با اشاره به دو سفری که در دولت سیزدهم به امریکای لاتین داشته اظهار کرد: از نزدیک دیده‌ام که به شدت استقبال از موضوع مقاومت، مبارزه با استعمار و امریکا بالاست چراکه در آمریکای لاتین، استعمار کارنامه بسیار سیاهی دارد و یک نسل کشی تاریخی در اوایل قرن ۱۶ که استعمار وارد این منطقه شده، رخ داده و همین کارنامه ننگین در دهه‌های اخیر هم تکرار شده و به همین دلیل جریان هنری در این زمینه در آمریکای لاتین ایجاد شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانش به واکنش هنرمندان نسبت به وقایع بین‌المللی اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی هنرمندان خوبی در حوزه فرهنگ و هنر و بخصوص هنرهای تجسمی دارد. هنرمندان هنرهای تجسمی در سال‌های اخیر با وقوع اتفاقاتی چون بی‌حرمتی به قرآن، تولیدات قابل توجهی داشتند و با کار جهادی طی چند روز نمایشگاه بسیار خوبی برگزار کردند.

اسماعیلی درباره نمایشگاه کارتون و کاریکاتور آمریکای لاتین تاکید کرد: اقدامات برای برگزاری نمایشگاه کارتون و کاریکاتور آمریکای لاتین از قبل انجام شده و همکاران در موزه هنرهای معاصر و حوزه هنری با دعوت از هنرمندان برجسته آمریکای لاتین و تولید آثار جدید توانسته‌اند این نمایشگاه را به نمایشگاه ضداستعماری و ضدصهیونیستی تبدیل کنند. ما این موضوع را در دستور کار داریم و در اواخر آبان‌ماه برنامه فرهنگی را در ونزوئلا داریم و بخشی از اهالی فرهنگ‌مان در نمایشگاه کتاب ونزوئلا حاضر خواهند شد و کارهای مشترکی را در آنجا پیش‌بینی کرده‌ایم و برای هنرمندان تجسمی هم دنبال برنامه‌ای در کشورهای منطقه‌ای هستیم تا نمایشگاه خوبی از هنرمندان تجسمی از کشورهای اسلامی در حمایت از غزه و مبارزه با صهیونیست داشته باشیم.

بهترین ارتباط را با حوزه هنری داریم

وی درباره همکاری گسترده‌تر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حوزه هنری بیان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بهترین ارتباط را با حوزه هنری دارد و همچون گروه واحدی همکاری می‌کنیم و نمایشگاه کارتون و کاریکاتور حاصل فعالیت مشترک حوزه هنری انقلاب اسلامی با اداره کل هنرهای تجسمی و موزه هنرهای معاصر است.

حوزه هنری در ساخت سینما و تولیدات مشترک پیشرو است

اسماعیلی در حالیکه به همکاری‌های مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حوزه هنری اشاره میکرد، یادآور شد: در همین زمان در تالار وحدت نمایش «کلنل» با مشارکت بنیاد رودکی در حال نمایش است و سینماسازی در کشور با همکاری دوستان در کشور رشد پیدا کرده به طوریکه هفته قبل دویست و سی‌امین سینمای دو سال اخیر افتتاح شد.

وی در بخش پایانی سخنانش به معرفی دیگر پروژه‌های فرهنگی هنری پرداخت و گفت: همچنین تا اواخر سال جاری سینماهای شهر شیراز استان فارس به ۲۲ سالن خواهد رسید و از دیگر اتفاقات مهم، سفر روز آینده به چهارمحال بختیاری است که در شهرستان بالای ۱۰۰ هزار نفری لردگان ۵۰ میلیارد تومان برای ساخت سینما هزینه خواهد شد. در این میان حوزه هنری در ساخت سینما و تولیدات مشترک همکار ما است و فعالیت‌هایی از این دست هم ادامه خواهد داشت.

۵۷۵۷

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا