نقشه دقیق ماهواره ناسا از منابع مهم‌ترین عنصر زمین/ عکس

فارس نوشت: ماهواره توپوگرافی آب‌های سطحی و اقیانوس‌های ناسا، تقریباً از عمق تمام آب‌های زمین نقشه‌برداری کرده است.

ناسا در نقشه جدید از سطح دریاهای جهانی این سیاره، نماهای خیره کننده ای از بیشتر آب های زمین به اشتراک گذاشته است. داده های ماهواره توپوگرافی آب های سطحی و اقیانوس ها یا به اختصار «سوات» برای ایجاد تصویری استفاده شد که ارتفاع های سطحی مختلف اقیانوس ها و دریاچه ها و رودخانه های آب شیرین سیاره را نشان می دهد. این داده ها از ۲۶ جولای(۴مرداد) تا ۱۶ آگوست(۲۵مرداد) جمع آوری شد.

«پاراگ وازه» مدیر پروژه سوات در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در بیانیه ای گفت: «جزئیاتی که این پروژه در مورد سطح دریاها در سراسر جهان می دهد، باورنکردنی است.»

ناسا نخستین ماهواره جهانی برای بررسی وضعیت آب‌های سطحی را در بیستم آذر ماه سال گذشته با استفاده از موشک فالکون۹ شرکت اسپیس ایکس به فضا فرستاد.

بیشتر بخوانید:

  • مشخصات زیردریایی جدیدی که آمریکا به خاورمیانه فرستاد/ عکس

  • خرس‌های غول‌پیکر عجیب در مناطق شمالی دیده شدند/ عکس

  • شهرت جهانی باورنکردنی پراید و ال ۹۰ / عکس

این ماهواره در طول ماموریت خود که در ارتفاع حدود ۵۳۳ کیلومتری به دور زمین می چرخد ارتفاع آب بیش از ۹۰ درصد از سطح زمین را هر ۲۱ روز یکبار اندازه گیری می کند و تغییرات در سطح آب جهانی را مستند می کند.

وازه در این بیانیه گفت: «داده‌ها برای تحقیقات پیشرفته در مورد تأثیرات تغییرات آب و هوا کمک کننده هستند و به جوامع کمک می‌کنند تا برای گرم شدن جهان آماده شوند.»

ارتفاعات مختلف سطح دریا در سراسر جهان در این تصویر جدید ثبت شده است، از جمله مناطقی که سطح آب بالاتر از میانگین جهانی ارتفاع سطح دریا به رنگ قرمز و نارنجی و همچنین مناطق کمتر از متوسط به رنگ آبی نشان داده شده است. مقامات ناسا در بیانیه ای اعلام کردند که داده های جمع آوری شده توسط ماهواره توپوگرافی آب های سطحی و اقیانوس ها یکی از دقیق ترین و جامع ترین نماها از آب روی سطح زمین را ارائه می دهد.

نقشه دقیق ماهواره ناسا از منابع مهم‌ترین عنصر زمین/ عکس
این نقشه زمین را با رنگ‌های مختلف که اعماق مختلف آب را در سراسر کره زمین نشان می‌دهد

۵۸۵۸

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا