معرفی نامزدهای جوایز اسپریت ۲۰۲۴/ «زندگی‌های گذشته» باز درخشید

مهر نوشت:«زندگی‌های گذشته»، «می دسامبر» و «داستان آمریکایی» هر یک با کسب نامزدی در ۵ رشته پیشتاز جوایز اسپریت هستند.

«داستان آمریکایی»، «می دسامبر» و «زندگی‌های گذشته» در میان نامزدهای جوایز اسپریت ۲۰۲۴ درخشش بیشتری داشتند و هر یک ۵ نامزدی کسب کردند. این ۳ فیلم در میان نامزدهای بهترین فیلم بلند جای گرفته‌اند و در این بخش با «همه ما غریبه‌ها»، «گذرگاه‌ها» و «اکنون رشد کرده‌ایم» رقابت می‌کنند.

این جوایز سالانه که در بخش تلویزیون هم به بهترین‌ها جایزه می‌دهد، بیشترین نامزدی در این بخش را نصیب «آخرین ما» حماسه علمی تخیلی اچ‌بی‌او و مینی‌سریال پوچ‌گرایانه «من یک دوشیزه هستم» ساخته بوتس رایلی برای آمازون کرد و هر یک از این برنامه‌ها با کسب ۴ نامزدی شانس بیشتری برای دریافت جایزه دارند. در این بخش فقط برنامه‌های تلویزیونی جدیدی که برای یک فصل پخش شده‌اند و بین یکم ژانویه ۲۰۲۳ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ روی آنتن رفته‌اند، واجد شرایط دریافت جایزه محسوب می‌شوند و به همین دلیل است که برخی برنامه‌هایی که با بودجه کلان تولید شده‌اند هم واجد شرایط تلقی می‌شوند.

این جوایز به سینمای مستقل اهدا می‌شود و فیلم‌هایی که با بودجه کمتر از ۳۰ میلیون دلار تولید شده‌اند، می‌توانند در این رقابت حضور یابند. به همین دلیل است که شماری از برگزیدگان فصل جوایز مانند «بیچارگان»، «نیاد» و «مایسترو» در این رقابت جایگاهی نیافتند. در عین حال «دارندگان» که با تحسین منتقدان مواجه شده نامزد ۴ جایزه شد، اما به بخش بهترین فیلم بلند راه نیافت. «داستان آمریکایی» که یکی از مدعیان اصلی اسکار امسال است هم در عین حال که نامزدی بهترین فیلم بلند را کسب کرد، اما کارگردان آن کورد جفرسون نامزد دریافت جایزه نشد ولی فیلمنامه وی موفق شد تا نامزدی این جایزه را کسب کند.

در جوایز فیلم‌های مستقل اسپریت برخلاف اسکار یا گلدن گلوب، بازیگران از نظر جنسیت تفکیک نمی‌شوند و بازیگران «زندگی‌های گذشته» یعنی گرتا لی و تئو یو و همچنین جسیکا چستین برای «حافظه»، تریس لیست برای «مونیکا»، ناتالی پورتمن برای «می دسامبر»، جودی ریس برای «تولد / تولد مجدد»، فرانتس روگوفسکی برای «گذرگاه‌ها»، اندرو اسکات برای «همه ما غریبه‌ها»، تیانا تیلور برای «هزار و یک» و جفری رایت برای «داستان آمریکایی» در بخش بازیگری نامزد شده‌اند.

در بخش بهترین فیلم اول هم «تمام جاده‌های خاکی طعم نمک» به کارگردانی رِیوِن جکسون، «تاریخ‌نگاری یک قدیس سرگردان» به کارگردانی توماس گومز بوستیلو، «مامان زمین» به کارگردانی ساوانا لیف، «هزار و یک» به کارگردانی ای.وی راکول، «پس از ورود» به کارگردانی آلخاندرو روخاس و خوان سباستین واسکز با هم رقابت می‌کنند.

نامزدهای جایزه جان کاساویتس برای بهترین فیلم بلند زیر یک میلیون دلاری شامل «دختر مصنوعی» به کارگردانی فرانکلین ریچ، «کادخو بلانکو» به کارگردانی جاستین لرنر، «فرمونت» به کارگردانی بابک جلالی، «پوسیده شدن در خورشید» به کارگردانی سباستین سیلوا و «کشور ناشناخته» به کارگردانی موریسا مالتز نامزد دریافت جایزه شده‌اند.

در بخش بهترین کارگردان، اندرو هیگ برای «همه ما غریبه‌ها»، تاد هینز برای «می دسامبر»، ویلیام اولدروید برای «آیلین»، ایرا ساکس برای «گذرگاه‌ها»، سلین سانگ برای «زندگی های گذشته» با یکدیگر رقابت می‌کنند.

در بخش بهترین فیلمنامه نیز دیوید همینگسون برای «دارندگان»، کورد جفرسون برای «داستان‌های آمریکایی»، لورا ماس و برندن جی اوبراین برای «تولد / تولد دوباره»، اما سلیگمن و ریچل سنوت برای «پایین» و سلین سانگ برای «زندگی‌های گذشته» نامزد کسب جایزه شده‌اند.

اریکا الکساندر و استرلینگ کی. براون بازیگران «داستان‌های آمریکایی»، نوح گالوین بازیگر «کمپ تئاتر»، آن هاتاوی و مارین ایرلند بازیگر «آیلین»، گلن هاورتون بازیگر «توت سیاه»، چارلز ملتن بازیگر «می دسامبر»، داواین جوی راندولف بازیگر «دارندگان»، کاتالینا ساودرا بازیگر «پوسیده شدن در خورشید» و بن ویشاو بازیگر «گذرگاه‌ها» در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل نامزد شده‌اند.

در عین حال جایزه رابرت آلتمن که به کارگردان یک فیلم، کارگردان بازیگران و گروه بازیگران اهدا می‌شود، به «نمایش» به کارگردانی کلی رایکارد، کارگردان بازیگران گیل کلر و بازیگران فیلم اهدا می‌شود.

در بخش بهترین مستند هم «بای بای طبریه» ساخته لینا سوالم، «چهار دختر» ساخته کوثر بن هنیه، «رفتن به مریخ: پروژه نیکی جووانی» ساخته جو بروستر و میشل استفنسون، «شهر کوکومو» به کارگردانی دی. اسمیت و «مادر همه دروغ‌ها» به کارگردانی اسماعه المدیر با هم رقابت می‌کنند.

نامزدهای بخش بهترین فیلم بین‌المللی هم شامل «آناتومی یک سقوط» ساخته ژوستین تریه از فرانسه، «سرزمین خدا» ساخته هلینور پالماسون از دانمارک / ایسلند، «مامی واتا» ساخته سی.جی.فیری اوباسی از نیجریه، «توتم» ساخته لیلا آویلس از مکزیک، «منطقه مورد علاقه» ساخته جاناتان گلیزر از انگلستان، لهستان، آمریکا است.

این جوایز در مراسمی که ۲۵ فوریه برگزار می‌شود برندگان خود را معرفی می‌کند.

220

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید