مردم با سینما آشتی کرده‌اند؟ / رکورد سینما رفتن در روز جمعه چگونه شکسته شد

همشهری آنلاین نوشت: این روزها خبرهایی از افزایش فروش فیلم‌ها و رونق اقتصادی سینما منتشر می‌شود و نشانه‌ها حاکی از ارتباط دوباره مردم با سینما و عادت دیدن فیلم در سالن سینماست.

پس از مدت‌ها در محاق بودن سینما و شکست فیلم‌ها، از نوروز امسال به نظر می‌رسد سینما جان تازه‌ای گرفته است. سال ۹۹ و ۱۴۰۰ کرونا مثل هر فعالیت جمعی دیگری، سینما را هم تعطیل کرد. زمانی هم که سینماها کم‌کم فعالیتشان را شروع کردند، باز هم در زمان‌های مختلف به دلیل افزایش آمار کرونا تعطیل می‌شدند و علاوه بر آن مخاطب هم حاضر نبود برای دیدن یک فیلم جانش را به خطر بیندازد.

سال گذشته هم با توجه به اتفاقات سیاسی و اجتماعی که رخ داد، سینما در رکود فرو رفت. نوروز امسال اما با اکران فیلم فسیل ساخته کریم امینی فضا تغییر کرد. فیلم در همان ماه اول اکران بیش از ۶۳ میلیارد فروش کرد. این موفقیت به شکل خیره‌کننده‌ای ادامه پیدا کرد و تا جایی پیش رفت که با هشت ماه اکران و فروش ۲۸۰ میلیارد تومان از آن با عنوان رکوردشکنی در سینمای ایران اسم برده می‌شود.

فسیل اما تنها کمدی نبود که امسال روی پرده رفت. کمدی دیگر امسال که باعث رونق گیشه سینماها شد، باز هم ساخته کریم امینی است. «شهر هرت» با بازی پژمان جمشیدی تا امروز بیش از ۷۳ میلیارد تومان فروش داشته و به دلیل همین فروش خوب از خرداد ماه تا امروز اکرانش ادامه پیدا کرده است. کمدی دیگری که از اواخر اسفندماه گذشته اکران شد و استقبال مخاطب را به دست آورد، فیلم عروس خیابان فرشته بود که تا امروز ۱۰۳ میلیارد تومان فروش داشته است.

فیلم هتل ساخته مسعود اطیابی با بازی پژمان جمشیدی و محسن کیایی هم که از مهرماه اکران شده، فروش چشمگیری داشته است. این فیلم با فروش کل ۱۱۱ میلیارد تومان تا امروز، موفقیت کم‌نظیری در گیشه داشته و توانسته تماشاگران زیادی را به سینما بکشد.

فروش خوب این کمدی‌ها باعث شد، بسیاری صحبت از رونق سینما و بازگشت تماشاگر به سینما کنند. از طرف دیگر بعضی معتقد بودند این فروش فقط متعلق به این دو فیلم است و نمی‌توان آن را به تمام فیلم‌ها و وضعیت اقتصادی سینما تعمیم داد. با این وجود فروش فیلم‌های غیر کمدی و اجتماعی هم تقریبا راضی‌کننده بود. از جمله فیلم «سه کام حبس» ساخته سامان سالور با فروش ۱۹ میلیارد تومان توانسته رقم خوبی را ثبت کند. سینمای کودک هم با اکران انیمیشن «بچه زرنگ» در ماه گذشته رونق پیدا کرده است، هرچند فیلم‌هایی مثل «بچه‌های طوفان» ساخته صادق صادق دقیقی (با فروش کمی ‌بیش از ۳۱ میلیون تومان) و «ارثیه فامیلی» به کارگردانی حامد رضی (با فروش ۵۰ میلیون تومان) به سختی در گیشه شکست خورده‌اند.

مردم با سینما آشتی کرده‌اند؟ /  رکورد سینما رفتن در روز جمعه چگونه شکسته شد

هفته گذشته در یک اتفاق جالب، رکورد فروش سینمای ایران شکسته شد. طبق اعلام روابط عمومی ‌موسسه سینماشهر، سه‌شنبه ۱۶ آبان و در روزی که بلیت سینما نیم بهاست، ۲۷۴ هزار و ۱۲۰ نفر به سینما رفتند و رکورد پرمخاطب‌ترین روز سینما شکسته شد. جمعه ۱۹ آبان هم با حضور ۱۹۱ هزار و ۶۳ نفر مخاطب و ۱۰۵ میلیارد و ۴۳۴ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۵۰۰ ریال فروش، رکورد پرفروش‌ترین روز سینمای ایران شکسته شده است.

پنجشنبه، ۱۸ آبان هم با ۱۷۳ هزار و ۸۷۹ نفر مخاطب و فروش ۹۷ میلیارد و ۹۲۲ میلیون و ۵۲۰ هزار ریال، دومین روز پرفروش سینمای ایران بوده است.

از طرف دیگر براساس آمار سامانه مدیریت فروش و اکران سینما (سمفا)، فروش کلی سینما از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا کنون به بیش از ۶۶۵ میلیارد تومان رسیده و حدود ۱۵ میلیون ۵۶۰ هزار نفر فیلم‌های روی پرده را تماشا کرده اند. هرچند افزایش قیمت بلیت هم در این میزان فروش تأثیر بسیاری داشته، اما همین رکوردزنی هفته گذشته را در شرایطی که امیدی به بازگشت تماشاگر به سالن سینما وجود نداشت، می‌توان به فال نیک گرفت.

۲۲۰

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید