لبخند تماشایی ماه به ناهید در آسمان شب/ عکس

اگر اوایل روز پنجشنبه ۱۸ آبان به بالا نگاه کرده باشید قطعا شاهد یکی از زیباترین مناظر آسمانی سال ۲۰۲۳ بودید، هلال ماه «خندان» که در نزدیکی سیاره ناهید یا همان زهره درخشان در آسمان قبل از طلوع، جای گرفت.

تینا مزدکی_اگر صبح زود بیدار شده‌باشید، احتمالا توانستید یکی از لذت بخش‌ترین مناظر آسمانی سال را تماشا کنید: هلال ماه که بر ناهید «لبخند» می‌زند. در طول این برخورد نزدیک، ماه، مسلماً در ظریف‌ترین و زیباترین فاز ممکن، به ناهید بسیار درخشان نزدیک شده، اما جهتی که داشت، باعث می‌شد شبیه یک صورتک باشد. با این حال، یک پنجره حدودا دو ساعته برای دیدن ماه و ناهید قبل از طلوع خورشید وجود داشت که به سمت آسمان شرقی-جنوب شرقی پیش از طلوع آفتاب، حرکت می‌کرد.

ماه، در فاز هلال رو به زوال خود، در طول این رویداد فقط ۱۵ درصد روشن شد و فقط ۱ درجه، به اندازه عرض یک انگشت کشیده، در قسمت بالا و سمت راست آن ناهید بود که با قدر درخشان -۴.۳ درخشید. توجه داشته باشید که قدرهای کمتر روشن ترند.این اجرام، دومین و سومین اجرام درخشان در آسمان پس از خورشید، با چشم غیرمسلح به راحتی قابل مشاهده بودند، اگرچه یک دوربین خوب جزئیات سطح ماه را به راحتی آشکار می‌کرد.

لبخند تماشایی ماه به ناهید در آسمان شب/ عکس

این دو به قدری نزدیک بودند که حتی با یک تلسکوپ کوچک در یک میدان دید قرار می‌گرفتند. احتمالاً متوجه شدید ۸۵٪ دیگر که بخش تاریک ماه است، در این رویداد نیز کمی روشن بود. این پدیده به اصطلاح «Earthshine» است، نور خورشید منعکس شده از ابرهای زمین و کلاهک‌های یخی به ماه، که تا حدی سمت تاریک آن را روشن می‌کند.

این ملاقات درخشان صرفاً یک ترکیب دوست داشتنی است. با این حال، از یک مسیر باریک در برخی نقاط از زمین، ناپدید شدن ناهید برای مدت کوتاهی در پشت ماه امکان پذیر بود. این غیبت ممکن است به این دلیل بوده که ماه آنقدر به زمین نزدیک است که موقعیت آن در آسمان سراسر سیاره زمین تا ۲ درجه متفاوت بوده است.

بیشتر بخوانید:

  • کشف ۸ ابرزمین دیگر در فضا!

  • خورشید کوچک‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شد!

منبع: livescience

۵۸۳۲۳

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید