صفر تا صد خودکفایی کاغذ فرهنگی به روایت وزیر فرهنگ/ ظرفیت تولید کاغذ تا پایان سال به ۱۳۰ هزارتن خواهد رسید

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه روند رشد حجم تولید کاغذ در کشور گفت: در زمان بررسی وضعیت فرهنگی کشور برای برنامه جامع دولت در سال ۱۴۰۰ یکی از مسائلی که به شدت محل نگرانی بود، وضعیت اقلام فرهنگی از جمله در موضوع کاغذ که مورد نیاز نشریات، کتب بود که در حوزه آموزش و پرورش برای کتاب‌های درسی نیاز است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسماعیلی افزود: ارزیابی ما در آن سال این بود که حداقل به ۸۰ هزارتن داریم که به تولید برسیم و وضعیت کشور را به لحاظ نیازهای این بخش تامین کرد درحالی که تولید کاغذ در آن زمان چیزی در حدود ۵ هزارتن بود.

وزیر فرهنگ با اشاره به همکاری دستگاه‌های مختلف در جهت رشد تولید کاغذ تصریح کرد: این یک‌کار بسیار جامعی را می‌طلبید لذا ما با همکارانمان در بخش‌های مختلف وارد گفت‌وگو شدیم، کارگروه کاغذ در معاونت اول ریاست جمهوری با ریاست دکتر مخبر و عضویت بنده و وزیر محترم صمت و معاونین ذیربط تشکیل شد و همچنین مدیرعامل‌های بانک‌ها نیز به این حوزه اضافه شدند.

وی افزود: همچنین دستگاه‌هایی از بخش‌های خصوصی و مردمی نیز به این کارگروه اضافه شدند.

اسماعیلی تصریح کرد: بنابراین ما به تدریج جلو آمدیم و سال گذشته در ۱۴۰۱ به عدد ۴۰ هزارتن و امسال به عدد ۸۰ هزارتن رسیدیم.

وی افزود: اکنون کل تولید کاغذ مورد نیاز آموزش و پرورش برای ۱۵۵ میلیون کتاب درسی به صورت صد درصد داخلی انجام می‌شود که ۴۵ هزارتن برای چاپ کتب درسی و ۵ هزارتن برای جلد کتاب است.

وزیر فرهنگ ادامه داد: در شیراز نیز یک‌ مجموعه جدید را آماده بهره‌برداری می‌کنیم که خودش نزدیک به ۵۰ هزارتن به تولید کاغذ ما اضافه خواهد کرد و این تا پایان سال ۱۴۰۲ انشالله ظرفیت تولید ما به حدود ۱۳۰ هزارتن خواهد رسید درحالی که نیاز اصلی و اولیه در نشر، مطبوعات و کتاب حدود ۸۰ هزارتن است از این رو این اتفاق مبارکی است و دولت با قوت این مساله را ادامه می‌دهد.

وی تاکید کرد: تلاش داریم در پایان ۴ سال تمام نیازهای داخلی را با حداکثر امکان پوشش دهیم و بخشی را هم به خارج از کشور صادر کنیم.

۵۷۵۷

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید