سگ‌ها از گرگ‌ها باهوش‌تر هستند؟/ عکس

سگ‌ها از گرگ‌ها موجودات تکامل یافته‌تری هستند اما آیا از گرگ‌ها باهوش‌تر نیز هستند؟

تینا مزدکی_ حداقل ۱۵۰۰۰ سال پیش، سگ‌ها از گروه‌هایی از گرگ‌های خاکستری تکامل یافته‌اند. اما آیا این بدان معناست که سگ‌های امروزی باهوش‌تر از اجداد خود هستند؟

به گفته کارشناسان، پاسخ منفی است. اما این بدان معنا نیست که گرگ‌ها از سگ‌ها باهوش‌تر هستند. جولیان بروئر، محقق موسسه توسعه انسانی ماکس پلانک در آلمان، به لایو ساینس گفت: «شما هرگز نمی‌گویید سگ‌ها یا گرگ‌ها [باهوش‌تر] هستند، زیرا همیشه می‌گوییم که هر دو با محیط خود سازگار هستند».

شناخت حیوانات با طیفی از مهارت‌ها سنجیده می‌شود که معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شوند: شناخت اجتماعی، یا مهارت‌هایی که یک فرد با حیوانات دیگر دارد، و شناخت غیراجتماعی، یا اینکه حیوانات چگونه دنیای فیزیکی اطراف خود را پردازش و دستکاری می‌کنند. به گفته بروئر، گرگ‌ها و سگ‌ها مهارت‌های شناختی متفاوتی دارند که متناسب با سبک زندگی خاص آنهاست.

او گفت: "شما فقط باید آن مهارت‌های شناختی را جداگانه در نظر بگیرید."

سگ‌ها از گرگ‌ها باهوش‌تر هستند؟/ عکس

یکی از رایج ترین آزمایش‌هایی که برای اندازه گیری شناخت در سگ‌ها و گرگ‌ها استفاده می‌شود، تست اشاره است. در یک مطالعه در سال ۲۰۲۱، محققان دو فنجان را وارونه روی یک میز گذاشتند که زیر یکی از آنها غذا پنهان شده بود. سپس، آنها ۴۴ توله سگ را مأمور کردند که با دادن نشانه هایی مانند اشاره یا خیره شدن به فنجان یا قرار دادن یک بلوک در کنار آن، غذا را پیدا کنند. پس از تکرار تمرین با ۲۸ توله گرگ، این تیم متوجه شد که سگ‌ها دو برابر بیشتر از پسرعموهای گرگشان غذا پیدا می‌کنند.

هانا سالومون، انسان‌شناس تکاملی پسا دکتری در دانشگاه دوک، گفت:« این نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد چیزی ذاتی‌تر در مورد شناخت سگ وجود دارد که آنها را قادر می‌سازد تا بتوانند این نوع وظایف اشاره‌کردن را درک کنند و قصد پشت حرکات افراد را درک کنند.»

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، گروه متفاوتی از محققان، از جمله بروئر، آزمایشی را راه‌اندازی کردند که در آن یک فنجان غذا را تکان دادند. هم سگ‌ها و هم گرگ‌ها فنجان را با غذا یکی کردند. اما زمانی که محققان یک فنجان خالی را تکان دادند، گرگ ها سر جای خود ماندند، در حالی که سگ ها همچنان به دنبال آن بودند. بروئر گفت: این نشان می دهد که گرگ ها درک بهتری از علت و معلول نسبت به سگ ها دارند.

او گفت: «گرگ ها با محیط خود و با جنگلی که باید در آن شکار کنند، سازگار هستند. "آنها مسئول غذای خود هستند؛ آنها آن را فقط توسط انسان دریافت نمی کنند. بنابراین درک چیزی در مورد علیت که در آن مطالعه نشان دادند برای آنها بسیار ساده است."»

منبع: livescience

  • بیشتر بخوانید:

  • سر و کله مار غول پیکر پس از زلزله پیدا شد/ عکس

  • موجود سیاه عجیبی که در ساحل پیدا شد/ عکس

۲۲۷۲۲۷

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید