سلبریتی، دشمن فرضی صداوسیما

رییس سازمان صداوسیما یک دشمن از سلبرتی ساخته، سلبریتی که حتی مفهوم آن را تعریف نکرده و نتیجه‌اش شده صحبت‌های شگفت‌انگیز، عجیب و بی محتوا و پر از تناقضی که در سخنرانی‌های متعدد پیمان جبلی، رییس سازمان صداوسیما که در بازه‌های زمانی مختلف گفته است.

مهسا بهادری: ما به کسی باج نمی‌دهیم اما دور صداوسیما هم سیم خاردار نکشیده‌ایم دنبال سلبریتی هم نیستیم اما در تلاشیم تا ایرج طهماسب و احسان علیخانی و سعید آقاخانی را به تلویزیون بازگردیم، خبر بازگشت گلزار را هم ارائه می‌کنیم، از طرفی در روز دانشجو اعلام می‌کنیم صداوسیما کارخانه چهره‌سازی نیست و باید زمان بگذرد و برنامه‌سازی شود تا چهره‌هایی شناخته شوند. وقتی ما عزممان را جزم کردیم که بنای تلویزیون بر سلبریتی‌محوری نباشد، باید همه جوانبش را بپذیریم و سلبریتی سالم‌پروری را تقویت کنیم. بعد دو روز بعد از آن سخنان می‌رویم و می‌گوییم درب صداوسیما بر روی همه سلبریتی ها باز است و در مجموع، همینی که هست!

این فراز و فرودهای عجیبی که خواندید بخش‌هایی از صحبت‌های رییس سازمان صداوسیماست که یک دشمن از سلبرتی ساخته، سلبریتی که حتی مفهوم آن را تعریف نکرده و نتیجه‌اش شده صحبت‌های شگفت‌انگیز، عجیب و بی محتوا و پر از تناقضی که در سخنرانی‌های متعدد پیمان جبلی، رییس سازمان صداوسیما که در بازه‌های زمانی مختلف گفته است.

چند وقت پیش روزنامه هفت صبح در مطلبی نوشت: «شنیده‌ها حکایت از بازگشت احسان علیخانی به قاب تلویزیون با برنامه عصر جدید دارد. «در به روی همه باز است»؛ «با کسی مشکل نداریم» و… اینها فحوای کلام پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیماست که مدام در برابر پرسش خبرنگاران به زبان می‌آورد. پیرو همین تفکر قرار بود رضا رشیدپور سری جدید «سیم آخر» را آماده کند که فریاد اعتراض یک مجری! او را از تصمیمش منصرف کرد. رشیدپور اما دیر یا زود به تلویزیون برخواهد گشت. کما اینکه مسیر برای حضور دوباره محمدرضا گلزار هموار شده. احسان علیخانی چطور؟»

ماجرایی که صحت و سقم آن معلوم نیست، اما آدم را به یاد شایعه بازگشت رضا رشیدپور می‌اندازد، همان شایعه‌ای که قرار بود رشیدپور با «سیم آخر»به تلویزیون باز گردد بعد مجری برنامه «پاورقی» در توییتر با این ماجرا مخالفت کرد و دیگران هم در جواب به او هم گفتند این برنامه تنها ۵ درصد مخاطب دارد و چون او حرفی برای گفتن نداشت متن استعفای خودش را در تلگرام منتشر کرد و بعد از آن هم پیمان جبلی با آن استعفانامه موافقت نکرد و در نهایت هم رضا رشیدپور اعلام کرد که هیچ قصدی برای بازگشت به تلویزیون ندارد.

بیشتر بخوانید:

فرزاد حسنی به تلویزیون باز می‌گردد/ صداوسیما دنبال جبران اشتباهاتش است؟

در تلویزیون ساز نشان نمی‌دهیم، فرزندانمان ساسی مانکن گوش می‌دهند/ چرا مخاطبان شخصیت غیرنرمال، روانپریش و بد دهن تتلو را دوست دارند؟

«جام جم»؛ برنامه رو به جلو در دنده عقب صداوسیما/ نمی‌خواهیم صداوسیما اپوزیسیون شود، فقط میانه رو باشد

سیم خاردار نکشیده‌ایم

حالا که این ماجراها پیش آمده بعد نیست نگاهی بیندازیم به سخنان پیمان جبلی در چند هفته گذشته و مقایسه آن با سه ماه گذشته جبلی در سخنرانی اخیرش اعلام کرد : «در سازمان به روی همه هنرمندان باز است؛ این ادعا نیست، بلکه آن را اثبات کردیم. خیلی‌ها تصور می‌کردند که ما دور سازمان سیم خاردار کشیده‌ایم؛ درحالی که اکنون آمده‌اند و مشغول مذاکره با سیمافیلم هستند.»

جبلی ادامه داد: «اتفاقاً برخی هنرمندان به‌اشتباه، خودشان حضورشان را در رسانه ملی کمرنگ کرده‌اند. هیچ‌کس از آن‌ها نخواسته است که بروند، بلکه برعکس ما خواستیم که بمانند طرح بدهند، بازی کنند و اجرا کنند. با این‌حال ما به دیدگاهشان احترام می‌گذاریم و معتقدیم صداوسیما خانه هنرمندانی است که می‌خواهند به هویت و تاریخ این ملت خدمت کنند. مسئولان خدمتگزار تولید و محتوا هستند و شما هنرمندان و برنامه‌سازان صاحبان اصلی سازمان هستید.»

او این نکته را یادآور شد که: « با رفع مشکلات «سرزمین مادری» کمال‌ تبریزی بعد از ۱۰ سال توقیف ابتدا به تلوبیون و بعد روی آنتن شبکه سه سیما رفت و این نکته جدّی‌تر به نظر می‌رسد که شرایط برای بازگشت برخی از برندها مهیا است.»

باج نمی‌دهیم!

این صحبت‌ها را جبلی در شرایطی مطرح کرد که اواخر مرداد و بعد از حاشیه‌هایی که در فضای مجازی شکل گرفته بود اعلام کرده بود: «دوران باج دادن و باج گرفتن در صداوسیما، گذشته است: «بعضی از منابع خبری که خوشان را حرفه‌ای و مسلط می‌دانند فرق ویراست و توئیتر را نمی‌دانند؛ گویی به فتح بزرگی رسیدند و می‌گویند جبلی توئیت‌زده! اما در مورد عبارت «مدیر باج‌بده و باج بگیر» باید بگویم منظورم آنجا روشن بود. قرار نیست به بهانه جذب مخاطب و جذابیت شدن برنامه‌هایمان به هیچ چهره هنجارشکنی باج نمی‌دهیم که بخواهد ارزش‌های ما را زیر سؤال ببرد.»
رئیس صداوسیما توضیح داد: «از آن طرف به کسی اجازه نمی‌دهیم با استفاده از همین ظرفیت‌های متأسفانه غیروفادار به هنجارها و عناصر و چهره‌های هنجارشکن از ما باج بگیرد و بخواهد آنها را بیاورد و روی آنتن نشان بدهد. به بهانه‌ای که بخواهد برای ما منابع مالی تأمین کند نه ما زیر بار باج دادن می‌رویم نه زیر بار باج گرفتن؛ البته این در مورد بحث چهره‌ها بود. در همه سیاست‌هایمان چون رسانه ملی هستیم نباید اجازه بدهیم کسی از ما باج‌خواهی کند و نه خودمان به کسی باج بدهیم.»

۲۴۵۲۴۵

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا