سر و کله مار غول پیکر پس از زلزله پیدا شد/ عکس

مجسمه‌ باستانی ماری که بیش از یک تن وزن دارد در پی زلزله مکزیکوسیتی از دل زمین بیرون آمد و بخشی از تاریخ آزتک‌ها را پیش روی پژوهشگران قرار داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مار حجاری شده ۱.۸ متر طول، ۰.۸۵ متر عرض و ۱ متر ارتفاع دارد و وزن آن حدود ۱.۳ تن است. همچنین چندین رنگ از جمله قرمز، آبی، سیاه و سفید بر روی حدود ۸۰ درصد از سطح مجسمه حفظ شده است. برای حفظ آن، یک تیم سر مار را با جرثقیل از زمین بلند کردند و یک محفظه در اطراف مجسمه ساختند. گفته می‌شود این اتاق به مجسمه اجازه می‌دهد تا رطوبت خود را به تدریج از دست بدهد و رنگ آن حفظ شود.

به گفته کارشناسان، در حالی که مجسمه‌های دیگری از سر مار در تنوچتیتلان پیدا شده است، این مجسمه به دلیل رنگ‌های حفظ شده آن بسیار مهم است. به لطف زمینه‌ای که این قطعه در آن کشف شد و همچنین به کمک مداخله خیره کننده مرمتگران و نگهبانان، امکان تثبیت رنگ‌ها و حفظ آن تقریباً در تمام مجسمه‌ها فراهم شده است.همچنین گفته می‌شود این یافته بسیار مهم است، زیرا رنگ‌ها کمک کرده‌اند تا هنر پیش از استعمار اسپانیایی از منظر دیگری نمایان شود.

زلزله باعث بیرون آمدن این مار غول‌پیکر از دل زمین شد/ عکس

استاد بازنشسته انسان‌شناسی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، سن برناردینو که در این حفاری دخالتی نداشت، گفت:«اندازه این مجسمه و همچنین هنر به کار گرفته شده در آن چشمگیر است و بقای رنگ‌ها قابل توجه است.» او گفت:«بقای رنگ‌های سیاه، سفید، قرمز، زرد و آبی به‌ طور ویژه‌ای جالب است، از تأثیر بصری چنین مجسمه‌هایی که در مرکز شهر چیده شده‌اند، تصویر خوبی به دست می‌آید».

سر و کله مار غول پیکر پس از زلزله پیدا شد/ عکس

ماجرای این اتفاق را اینجا بخوانید.

۵۸۵۸

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا