رویت «هما» باعث سعادت و کامرانی می شود/ کرکس ریش دار همان همای سعادت بود؟

مهدی مظاهری شاعر و پژوهشگر در برنامه صبحگاهی «و اما امروز» درباره تصویر پرنده هما یا پرنده کرکس ریش دار که در چند وقت اخیر بحث برانگیز شد صحبت کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهدی مظاهری شاعر و پژوهشگر در برنامه صبحگاهی «و اما امروز» درباره تصویر پرنده هما یا پرنده کرکس ریش دار که در چند وقت اخیر بحث برانگیز شد و ارتباط ان با همای سعادت بیان کرد: مقولات افسانه ای و اسطوره ای را باید با همان نگاه و در همان فضا تحلیل کرد. مثل اینکه می گوییم فلان حیوان یک صورت فلکی هم دارد که این صورت فلکی می تواند کاملا هم با ان حیوان تطابق نداشته باشد.
وی با اشاره به اینکه مردم پرنده هما را به فال نیک گرفته و به ان باور دارند عنوان کرد: همای در میان مواردی که در اساطیر ما وجود دارد جایگاه ویژه ای در فرهنگ ما دارد از حافظ و سعدی تا شهریار درباره هما شعر سروده اند و همه ماجرای این پرنده اسطوره ای از انجاست که در فضای اساطیری پرندگانی داریم که رابطه زمین و اسمان را برقرار می کنند و غیر از اینکه شناخته شده هستند هر یک عملکردهای خاص خود را دارند.
مظاهری یاداور شد: یکی از این پرندگان، هما است که دو بار در سال یعنی نیمه اول شهریور و نیمه اسفند بر زمین می نشیند و جذابیت این اتفاق اخیر همین بود که در نیمه اول اسفند دیده شد و رویت ان در طالقان یعنی نقطه ای اسطوره هم بود.
این پژوهشگر حوزه ادبیات با اشاره به رویت کرکس استخوان خوار عنوان کرد: این اتفاق به فال نیک گرفته شد که می تواند موجب دستگیری باشد. انچنان که ذر اساطیر داریم اگر سایه این پرنده بر فردی بیفتد سعادتمند و کامران است و اگر بر مردمانی بیفتد اینده خوبی در انتظارشان است.
وی در پایان گفت: نتیجه این اتفاق در اساطیر ما این است که مردم با تحولی ناگهانی و جهانی و اتفاقی بزرگ مواجه خواهند شد.

۲۴۵۲۴۵

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا