داریوش مهرجویی دیگر «بانو» ندارد/ دفتر «هامون» بسته شد

با فوت بیتا فرهی پرونده «هامون» با همزمانی درگذشت این بازیگر با چهلم داریوش مهرجویی بسته شد.

مهسا بهادری: حمید هامون (خسرو شکیبایی): تو می خوای من اونی باشم که واقعا خودت می خوای من باشم؟ اگه اونی باشم که تو می‌خوای، اونوقت من، من نیست یعنی من خودم نیستم.

مهشید(بیتا فرهی): من، من، من، من، اه.

حمید هامون (خسرو شکیبایی): خب آره، تو واقعا خودتی؟

نامش بیتا بود در آمریکا درس خوانده بود و فرانسه را خوب می‌دانست، گزیده کار بود، کارنامه‌اش را که ورق می‌زنیم نام کارگردانان خاص به چشم می‌خورد که قطع به یقین می‌توانیم بگوییم در همه نقش‌ها خوش درخشیده است و «بانو» مهرجویی سردمدار این درخشش است.

«بانو»یی که مهشید«هامون» بود و همزمان با چهلم کارگردانش، چشم از جهان هستی فروبست تا آخرین نفری باشد که دفتر بازیگران«هامون» را بسته است.

بیتا فرهی برای اولین بار در سال ۱۳۶۸، در سن ۳۱ سالگی، با فیلم «هامون» به نقش «مهشید» در کنار هنرمندان برجسته‌ای همچون خسرو شکیبایی و عزت الله انتظامی، جلوی دوربین رفت. او تازه‌ترین تجربه حضور در عرصه سینما را از طریق دیدگاه خانه دایی‌اش، آقای ناصر چشم آذر، به دست آورد. آقای چشم آذر، با دیدن بازی فرهی، او را به آقای داریوش مهرجویی (کارگردان) معرفی کرد و پس از گذراندن آزمون با موفقیت، به سرعت برای نقش جدید در پروژه‌های جدید تایید شد.

در گفتگوی مانی حقیقی با داریوش مهرجویی که در کتابی با عنوان «کارنامه چهل سالگی» به چاپ رسیده است مهرجویی با خاطره ای از خسرو شکیبایی یاد می کند؛ «در سکانسی از فیلم «هامون»، مهشید دیر وقت به خانه می آید. ما در این سکانس برای اینکه صحنه ای طبیعی داشته باشیم به بیتا فرهی نگفتیم که قرار است سیلی بخورد! بعد از گرفتن این پلان، زنده یاد خسرو به گوشه ای از لوکیشن رفت و زار زار گریه کرد. به کنارش رفتم تا او را دل داری بدهم. خسرو گفت:«من که می دانستم قرار است سیلی بزنم.»

بعد از هامون، مهرجویی بلافاصله دست به کار ساخت بانو شد. او در جایی گفته است که فیلمنامه این کار را بر اساس شخصیت بیتا فرهی نوشت. شاید شخصیت بانو را به فرهی نزدیک دیده و با شناختی که از او داشت، این نقش را به فرهی پیشنهاد کرد و این چنین بود که فرهی، شکیبایی و انتظامی بار دیگر همبازی شدند. بانو ساخته شد اما هفت سال منتظر ماند تا روی پرده نقره ای جان بگیرد.

بعد از «بانو»، به واسطه دوستی نزدیکش با پروانه پرتو، در«کیمیا» کار احمدرضا درویش بازی کرد و دوباره با شکیبایی همبازی شد تا اینکه تماشاگران او را با چادری گل‌گلی و شکل و شمایلی متفاوت در «اعتراض» مسعود کیمیایی دیدند؛ این تجربه‌ هم برای او دل‌انگیز شد: «همیشه این فیلم را دوست دارم چون نقشم خیلی متفاوت بود. دوست ندارم نقش کلیشه‌ای بازی کنم و همیشه زنی متمول و ثروتمند باشم و رُل «اعتراض» خیلی متفاوت بود.»

روز یکشنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۲، بهاره افشاری اخباری از بستری شدن بیتا فرهی در بیمارستان را در صفحه شخصی خود منتشر کرد. بعداً مشخص شد که این بازیگر به دلیل مشکلات ریوی، در واحد مراقبت ویژه سی سی یو بستری و تحت درمان قرار داشت و در نهایت صبح امروز در سن ۶۵ سالگی در بیمارستان دی دارفانی را وداع گفت.

۲۴۵۲۴۵

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا