خروج تاریخ‌ساز یاسمین مقبلی از ایستگاه فضایی بین‌المللی

ایسنا نوشت: لورال اوهارا(Loral O'Hara) و یاسمین مقبلی(Jasmin Moghbeli) قرار است امروز در ساعت ۸:۰۵ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵:۳۵ به وقت ایران) از ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) در یک پیاده‌روی فضایی که حدود هفت ساعت طول خواهد کشید، قدم بگذارند.

دو فضانورد ناسا امروز چهارشنبه اول نوامبر ۲۰۲۳ چهارمین راهپیمایی فضایی تمام زنانه تاریخ را انجام خواهند داد و شما می‌توانید این اقدام را به صورت زنده تماشا کنید. ناسا این رویداد را به صورت زنده پخش می‌کند و پوشش آن از ساعت ۱۴:۰۰ به وقت ایران آغاز خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

  • کشف خون‌آشام غول‌پیکر ۱۶۰ میلیون ساله در چین/ عکس

  • استفاده مخفیانه از هوش مصنوعی دردسرساز شد

  • خاک قیمتی که ژاپنی‌ها از مریخ به زمین می‌آورند

  • نیروی مرموزی که ابوالهول را در مصر شکل داد/ عکس

مقامات ناسا روز دوشنبه ۳۰ اکتبر در یک به‌روزرسانی نوشتند: اوهارا و مقبلی یک جعبه الکترونیکی به نام «گروه فرکانس رادیویی» را که بخشی از یک سیستم آنتن ارتباطی بوده است، حذف خواهند کرد. آنها همچنین یکی از ۱۲ مجموعه بلبرینگ را در اتصالات چرخشی شنل‌های خورشیدی ایستگاه فضایی جایگزین خواهند کرد. این بلبرینگ‌ها آرایه‌های خورشیدی ایستگاه را قادر می‌سازند تا خورشید را ردیابی کنند.

این پیاده‌روی در ابتدا قرار بود در تاریخ ۲۰ اکتبر برگزار شود، اما پس از بروز نشت مایع خنک کننده آمونیاک در رادیاتور پشتیبان در ماژول نائوکای روسیه در تاریخ ۹ اکتبر، به تعویق افتاد.

دو فضانورد روس در تاریخ ۲۵ اکتبر یک پیاده‌روی فضایی را برای جستجوی منبع نشتی و انجام کارهای دیگر انجام دادند. مشاهدات آنها می‌تواند به روسکاسموس(آژانس فضایی روسیه) کمک کند تا علت نشتی را تعیین کند و چگونگی راه‌اندازی مجدد رادیاتور را دریابد.

مقامات ناسا و روسکاسموس گفته‌اند رادیاتور اصلی نائوکا به خوبی به کار خود ادامه می‌دهد و هیچ خطری برای فضانوردان در ایستگاه فضایی وجود ندارد.

تا به امروز تنها سه راهپیمایی فضایی کاملا زنانه انجام شده است که همه آنها توسط دو نفر یکسان انجام شده است. کریستینا کُخ و جسیکا میر دو فضانورد ناسا این پیاده‌روی‌ها را در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ انجام داده‌اند.

البته ناسا تاکید کرده است که کُخ، میر، اوهارا و مقبلی تنها زنانی نخواهند بود که چنین چیزی را تجربه می‌کنند. مقامات ناسا در اوایل این ماه گفتند: راهپیمایی فضایی کاملا زنانه روز چهارشنبه آخرین نخواهد بود، چرا که ما به زندگی و کار در فضا ادامه می‌دهیم.

۵۸۵۸

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید