جاری شدن خون بر روی زمین!/ عکس

هنگامی که فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری بالای سطح زمین حرکت می‌کنند، دیدن منظره‌ای خونین که در آن مایعی قرمز تیره سطح زمین را پوشانده‌است، غیرعادی نیست.

تینا مزدکی_ همانطور که توسط رصدخانه زمین ناسا توضیح داده شده‌است، این دو تصویر که در ادامه آمده‌است، با استفاده از دوربین دیجیتال نیکون در سپتامبر ۲۰۲۳ توسط یکی از خدمه «Expedition ۶۹» و یکی دیگر از خدمه «Expedition ۷۰» گرفته شده‌است.

جاری شدن خون بر روی زمین!/ عکس

جاری شدن خون بر روی زمین!/ عکس

اولین عکس که در ۷ سپتامبر گرفته شده است، لاگونا کلرادا را در رشته کوه‌های آند بولیوی نشان می‌دهد که از سمت آمریکای جنوبی می‌گذرد. در اینجا، رنگ قرمز زنگ‌زده نتیجه شکوفایی جلبک‌های قرمز در پی شرایط محیطی بهینه، به ویژه آب‌های کم عمق بسیار شور آن است.

فرآیند مشابهی در بدنه‌های آبی در جاهای دیگر جهان اتفاق می‌افتد، مانند دریاچه نمک بزرگ در یوتا که اغلب رنگ صورتی عمیق به خود می‌گیرد.

عکس دوم که در ۳۰ سپتامبر گرفته شده است، دلتای رودخانه بتسیبوکا در ماداگاسکار را نشان می دهد. اگرچه آب ها شبیه به هم به نظر می رسند، اما فرآیند متفاوتی باعث رنگ آمیزی آن می شود. در این مثال، رودخانه به دلیل رسوبات غنی از آهن در آب های آن قرمز شده است.

این فرآیند مشابه آبشار خونین بدنام شرق قطب جنوب است. این مکان از نظر بصری برای اولین بار توسط انسان ها در سال ۱۹۱۱ توسط کاشف بریتانیایی توماس گریفیث "گریف" تیلور در طی یکی از اکتشافات اولیه قطب جنوب توسط اروپایی ها مشاهده شد. در آن زمان، گریف و خدمه‌اش فکر می‌کردند که رنگ پر جنب و جوش ناشی از جلبک‌های قرمز است و قابل درک است.

با این حال، یک مطالعه در سال ۲۰۲۳ نشان داد که نمونه‌هایی از آب Blood Fall تعداد زیادی نانوکره غنی از آهن دارد که وقتی اکسید می‌شوند قرمز می‌شوند.

منبع: iflscience

  • بیشتر بخوانید:

  • مار پیتون غول‌پیکر در آمریکا وحشت به پا کرد/ عکس

  • خرس‌های غول‌پیکر عجیب در مناطق شمالی دیده شدند/ عکس

۲۲۷۲۲۷

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید