بازسازی چهره زنی که برای ۵۰۰سال منجمد بود!/ عکس

پانصد سال پیش، یک دختر نوجوان، بنابر بخشی از فرهنگ اینکاها، قربانی شد و در نزدیکی قله آمپاتو، آتشفشان خاموش در کوه‌های آند، به خاک سپرده شد. از زمان کشف بقایای یخ زده او که به خوبی حفظ شده بود در سال ۱۹۹۵، او با نام های زیادی شناخته شد؛ دوشیزه یخی، خوانیتا و بانوی آمپاتو اما اطلاعات کمی در مورد اینکه او واقعا چه کسی بود، وجود داشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اکنون، اسکار نیلسون، هنرمند سوئدی و تیمی از محققان مرکز مطالعات آند در دانشگاه ورشو و دانشگاه کاتولیک سانتا ماریاهاو برای ایجاد بازسازی سه بعدی از چهره خوانیتا همکاری کرده‌اند.

این بازسازی که در ۲۴ اکتبر رونمایی شد، بخشی از نمایشگاهی در موزه پناهگاه های آند در پرو به نام "کاپاکوچا، به دنبال خدایان اینکا" است. این نمایشگاه شامل آخرین تحقیقات در مورد خوانیتا و زندگی او و همچنین یافته های دیگر مومیایی های اینکا است که در امتداد قله های آند پرو کشف شده اند.

بازسازی چهره زنی که ۵۰۰سال منجمد بود!/ عکس

دکتر داگمارا سوشا، زیست باستان‌شناس در مرکز مطالعات آند در دانشگاه ورشو و متصدی نمایشگاه، گفت: «سال‌ها، مومیایی‌ها به‌عنوان اشیایی در موزه مورد توجه قرار می‌گرفتند. با انجام تحقیقات علمی و بازسازی صورت، می خواهیم هویت آنها را بازیابی کنیم. یک بازسازی خوب به ما این امکان را می‌دهد که افرادی که پشت داستانی که می‌خواهیم بگوییم بودند، را نشان دهیم.»

منبع: cnn

۲۲۷۲۲۷

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا