این خودروی چینی در قلب اروپا به جنگ تسلا می‌رود /عکس

برند چینی اکسپنگ سفارشات G۶ SUV کوپه را در هلند، نروژ، دانمارک و سوئد آغاز کرد. این خودرو سومین محصول برند Xpeng است که در اروپا عرضه می‌شود. Xpeng G۶ با هدف به دست آوردن بخشی از سهم بازار، به جنگ تسلا مدل Y می‌رود.

امیرمسعود عابدین: Xpeng یک استارت‌آپ چینی شناخته شده است که در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد. این استارتاپ به سرعت در چین محبوب شد و نام مستعار "Chinese Tesla" را گرفت. با این حال در سال‌های اخیر، فروش اکسپنگ در چین به دلیل رقابت شدید و جنگ قیمت کاهش یافته است. سال گذشته این برند جدیدترین مدل خود با نام Xpeng G۶ را با هدف رقابت با تسلا مدل Y روانه بازار کرد.

این خودروی چینی در قلب اروپا به جنگ تسلا می‌رود /عکس

در اواسط تا اواخر سال ۲۰۲۳، اکسپنگ G۶ ماهانه بیش از ۷۰۰۰ دستگاه می‌فروخت. با این حال، حجم فروش G۶ در سال ۲۰۲۴ به ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دستگاه کاهش یافت؛ بنابراین، اکسپنگ در جنگ خود با مدل Y در بازار داخلی شکست‌خورده است؛ اما اکنون آنها می‌خواهند در اروپا انتقام بگیرند.

این خودروی چینی در قلب اروپا به جنگ تسلا می‌رود /عکس

به گزارش خبرآنلاین، اکسپنگ G۶ اکنون در چهار کشور اروپایی نروژ، دانمارک، سوئد و هلند قابل سفارش است. سال گذشته، مقامات آن همچنین از برنامه‌های خود برای ورود به بریتانیا، آلمان و فرانسه خبر دادند.

این خودروی چینی در قلب اروپا به جنگ تسلا می‌رود /عکس

قیمت اکسپنگ G۶ و تسلا مدل Y در نروژ برابر است (۳۷۷۰۰ دلار آمریکا، معادل ۲ میلیارد و ۳۴۰ میلیون تومان). با این حال، وضعیت در کشورهای دیگر متفاوت است.

در سوئد، G۶ سطح پایه ۵۲۹,۹۰۰ کرون (۴۹,۱۰۰ دلار) قیمت دارد. برای مقایسه، مدل Y سطح پایه از ۵۳۴۱۷۰ کرون (۴۹۵۰۰ دلار آمریکا) قیمت می‌خورد. در مورد هلند، G۶ در این کشور ۴۲۹۹۰ یورو (۴۶۳۰۰ دلار آمریکا) قیمت دارد. در دانمارک، قیمت G۶ از ۴۹۰۵۰ دلار آمریکا شروع می شود.

Xpeng G۶ یک SUV کوپه بر اساس معماری SEPA ۲.۰ است. استایل بیرونی آن از آخرین زبان طراحی این برند پیروی می‌کند و یک کراس‌اوور سایز متوسط با ابعاد ۴۷۵۳/۱۹۲۰/۱۶۵۰ میلی متر و فاصله بین دو محور ۲۸۹۰ میلی متر شناخته می‌شود.

این خودروی چینی در قلب اروپا به جنگ تسلا می‌رود /عکس

Xpeng G۶ با سه گزینه پیشرانه در اروپا عرضه خواهد شد. اولین گزینه دارای یک موتور الکتریکی با قدرت ۲۵۴ اسب بخار در محور عقب است. انرژی آن توسط یک باتری ۶۶ کیلووات ساعتی (LFP) تامین می‌شود که برای ۴۳۵ کیلومتر برد (براساس WLTP) مناسب است.

این خودروی چینی در قلب اروپا به جنگ تسلا می‌رود /عکس

نسخه دوم Xpeng G۶ دارای یک موتور الکتریکی ۲۸۲ اسب بخاری در محور عقب است. باتری سه تایی بزرگ‌تر NMC با ظرفیت ۸۷.۵ کیلووات ساعت، برق این موتور الکتریکی را تامین می کند. برد WLTP آن به ۵۷۰ کیلومتر می رسد. تریم بالای G۶ دارای دو موتور الکتریکی با حداکثر قدرت ترکیبی ۴۶۹ اسب بخار است. برد این نسخه ۵۵۰ کیلومتر است.

جهت مشاهده لیست قیمت روز خودرو های داخلی و خارجی می توانید به صفحه لیست قیمت روز خودرو در خبرآنلاین مراجعه کنید.

۵۴۳۲۲

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا