انتظار «ننه‌آقا» برای فرزند شهیدش/ لزوم حمایت از فعالان فرهنگی 

محمد یزدی کارگردان «ننه‌آقا» با اشاره به اینکه این نمایش داستان شهدای غواص را از زاویه دید یک مادر شهید روایت می‌کند بر لزوم حمایت نهادها و سازمان‌های مختلف از فعالیت‌های فرهنگی تاکید کرد.

محمد یزدی که نمایش «ننه‌آقا» را با حمایت بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران تولید کرده درباره این نمایش گفت: «ننه‌آقا» داستان شهدای غواص است و پروسه تولید این اثر نمایشی هم به علت پژوهش‌ها و کار تحقیقاتی که در زمینه این شهدا انجام دادم، طولانی شد به شکلی که نگارش نمایشنامه این اثر ۴ ماه طول کشید و پس از آن نمایش طی ۳ ماه به تولید رسید.

وی درباره مضمون این اثر نمایشی عنوان کرد: «ننه‌آقا» داستان شهدای غواص است و قصه مادری را مطرح می‌کند که در انتظار بازگشت فرزندش از جبهه است. او متوجه می‌شود پسرش در علمیات کربلای ۴ به صورت دست بسته به شهادت رسیده است. مادر با ۲ فرزند معلولش زندگی می‌کند و در خانه با قالی بافی زندگی می‌گذراند. او با جستجوهایش نوع به شهادت رسیدن فرزند را می‌فهمد و وقتی ماجرا را برای ۲ فرزند دیگر خود که معلول هستند، تعریف می‌کند اتفاقی غیرمنتظره می‌افتد که انتظارش را ندارد. ماجرای این مادر و فرزندانش مستند و واقعی است اما بخش دیگر نمایش برگرفته از قدرت تخیل خودم بوده است.

یزدی درباره شیوه اجرایی این اثر نمایشی بیان کرد: «ننه‌آقا» به شیوه مینی‌مالیستی اجرا می‌شود و طراحی صحنه خاصی ندارد بلکه بیشتر روی بازی نقش آفرینان تمرکز می‌کند. برای مثال در طراحی دکور از المان‌ها استفاده شده یعنی به‌جای دریا و قایقی که برای رسیدن به دریا استفاده می‌شود، یک وان روی صحنه قرار گرفته است. نورپردازی در این اثر نیز نقش کلیدی دارد و استفاده از آکس‌سوار و ابزار اندک باعث شد ایده‌های جالبی در طراحی و فضاسازی به ذهن‌مان برسد. از این‌رو فکر می‌کنم این اجرا توجه مخاطبان را به خود جلب کند.

نویسنده و کارگردان «ننه‌آقا» اظهار کرد: این نمایش با حمایت بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران برای جشنواره تئاتر «ایثار» تولید شده است. معتقدم نگاه فرهنگی هر دستگاه و نهاد دولتی و غیردولتی مهمترین و بزرگترین ارزشی است که آن ارگان از هنر کسب می‌کند برای مثال اینکه بهزیستی فقط مددجو جذب کند و از زنان بی‌سرپرست حمایت کند یا بنیاد شهید و امور ایثارگران صرفاً به خانواده شهدا بپردازد و یاد شهدا را زنده نگه دارد، کافی نیست.

یزدی با تاکید بر اینکه بهترین شکل عملکرد هر دستگاه و نهادی فعالیت در قالب تولید آثار فرهنگی است به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «تئاتر منبر است و بلکه فراتر از منبر» اشاره کرد و گفت: تئاتر هنر مادر است و افراد به واسطه آن بهتر از یک سخنران می‌توانند، اثرگذار باشند. احساس می‌کنم بنیاد شهید و امور ایثارگران به این نکته پی برده که اگر قرار است اتفاق خوبی رخ دهد و یاد و خاطره شهدا زنده نگه داشته شود، هیچ چیز بهتر از فرهنگ‌سازی نیست. همچنین معتقدم اگر هر دستگاه موظف به تنظیم و تثبیت بودجه فرهنگی باشد، می‌تواند با زبان هنر چه موسیقی، چه نمایشی یا هر هنر دیگری مردم را همراه کند.

«ننه‌آقا» به جشنواره تئاتر استان تهران راه یافته است و ۳۰ آبان به مدت ۵۵ دقیقه و با بازی نرگس ایزدی، امیر قربانی، امیر یزدی و علیرضا قناد در ۲ نوبت ۱۶:۳۰ و ۱۸ در تماشاخانه جمیله شیخی تالار محراب اجرا خواهد شد.

۲۲۰

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید