انتشار تصاویر موشک غول‌پیکر ۱۲۰ متری پیش از انفجار

ایسنا نوشت: موشک بزرگ «استارشیپ» شرکت «اسپیس‌ایکس» در دومین پرتاب خود نیز مانند نخستین پرتاب منفجر شد و نتوانست هدف این شرکت را محقق کند.

شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX)، موشک بزرگ «استارشیپ»(Starship) خود را در دومین پرواز آزمایشی آن پرتاب کرد اما پرتاب این موشک یک پایان انفجاری داشت. عکس‌ها و ویدیوهای منتشرشده توسط اسپیس‌ایکس، حضور گروه‌های خبری و مردم را برای تماشای پرتاب آزمایشی دوم استارشیپ نشان می‌دهند که اوایل روز شنبه ۱۸ نوامبر از پایگاه فضایی «استاربیس»(Starbase) در نزدیکی ساحل بوکا چیا در جنوب تگزاس صورت گرفت.

در این پرواز آزمایشی، دو مرحله موشک با موفقیت از هم جدا شدند اما تقویت‌کننده «سوپر هوی»(Super Heavy) اندکی پس از آن منفجر شد. این در حالی بود که مرحله بالایی استارشیپ پیش از تکمیل سوخت پرتاب خود منفجر شده بود. اگرچه اسپیس‌ایکس دومین پرواز آزمایشی را بالاتر و دورتر از اولین پرواز آن فرستاد اما این پرتاب نهایتا موفقیت‌آمیز نبود. این شرکت اکنون قصد دارد پرواز دوم را مورد بررسی قرار دهد تا به پیشرفت‌های مورد نیاز برای پرتاب بعدی دست یابد.

انتشار تصاویر موشک غول‌پیکر ۱۲۰ متری پیش از انفجار

بیشتر بخوانید:

  • تصویر لو رفته از صفحه نمایش گوشی پرچمدار جدید سامسونگ/ این عکس تاییدکننده بازگشت به گذشته است

  • بزرگترین قربانی انقلاب هوش مصنوعی در دنیای تکنولوژی

  • آیا از خنده مردن امکان‌پذیر است؟

  • توانایی خارق‌العاده ربات یک گرمی/ از پس هر کاری بر می‌آید/ عکس

برخی از بهترین عکس‌های اولیه را خود اسپیس‌ایکس گرفته است. این عکس‌ها لحظه جداسازی مرحله یک از دو را ثبت کرده‌اند که روش «هات استیجینگ»(hot-staging) را آزمایش می‌کند. این یک روش جدید برای استارشیپ در این پرواز بود که در آن مرحله بالایی استارشیپ، پیش از جدا شدن از تقویت‌کننده مرحله اول سوپر هوی، موتورهای خود را روشن می‌کند.

انتشار تصاویر موشک غول‌پیکر ۱۲۰ متری پیش از انفجار

اسپیس‌ایکس و دینر، یک سری عکس‌ نمای نزدیک نیز از استارشیپ و سوپر هوی گرفتند که در مجموع نزدیک به ۱۲۲ متر ارتفاع دارند. این عکس‌ها در حالی گرفته شد که استارشیپ و سوپر هوی بر فراز خلیج مکزیک بودند.

مدت کوتاهی پس از جداسازی مرحله، تقویت‌کننده سوپر هوی در مرحله‌ای که اسپیس‌ایکس آن را «جداسازی سریع برنامه‌ریزی‌نشده» نامید، منفجر شد. این شرکت اکنون بدنبال دلایل این شکست پس از هات استیجینگ و جلوگیری از بروز این اتفاق در پرواز آزمایشی بعدی است.

موشک استارشیپ در اولین پرتاب خود، روز ۲۰ آوریل سال جاری ساعت ۹:۳۴ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی از پایگاه فضایی استاربیس پرتاب شد اما دو مرحله موشک از یکدیگر جدا نشدند و نهایتا کمی پس از آن، هر دوی آنها در هوا منفجر شدند.

انتشار تصاویر موشک غول‌پیکر ۱۲۰ متری پیش از انفجار

در اولین آزمایش پرتاب که روز ۲۰ آوریل بود، تقویت‌کننده سوپر هوی یک دهانه بزرگ را زیر سکوی پرتاب ایجاد کرد که نیاز به تعمیرات گسترده را به همراه داشت. اسپیس‌ایکس برای دومین پرواز، یک سیستم آبی و صفحه فلزی محافظ را برای محافظت از سکوی پرتاب نصب کرد.

مهندسان اسپیس‌ایکس اکنون بدنبال این هستند که بفهمند که چرا استارشیپ درست پیش از تکمیل پرتاب، خود را با استفاده از سیستم خاتمه پرواز منفجر کرد. این شرکت گفت که انفجار سوپر هوی را نیز بررسی خواهد کرد تا در آزمایش‌های بعدی بتوان این وسیله نقلیه را برای استفاده مجدد به زمین بازگرداند زیرا سوپر هوی و استارشیپ برای همین هدف طراحی شده‌اند.

۵۸۵۸

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا