اسپیس‌ایکس بازهم رکورد شکست!

دیجیاتو نوشت: اسپیس‌ایکس در مأموریت جدیدی که با فالکون 9 انجام داد، توانست در سال جاری میلادی بیش از 1000 تن محموله را به مدار برساند.

اسپیس ایکس در نهمین پروازی که بار خود را به‌صورت اشتراکی بین مشتریان خود تقسیم کرده بود، مجموعه‌ای از بیش از 100 ماهواره کوچک را به مدار برد. ایلان ماسک می‌گوید با این مأموریت حالا رکورد سالانه حمل بار به مدار با حمل بیش از 100 تن محموله شکسته شده است.

یکی از راکت‌های فالکون 9 ساعت 01:49 ظهر شنبه به وقت محلی از پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ کالیفرنیا پرتاب شد تا مأموریت Transporter-9 را انجام دهد. بوستر این مأموریت پس از حدود 7.5 دقیقه به زمین بازگشت و با موفقیت فرود آمد. این بوستر قبلاً در مأموریت Transporter-8 نیز استفاده شده بود.

مأموریت Transporter-9 بیش از 90 محموله مختلف را در مدت‌زمان بیش از یک ساعت در مدار رها کرد. بزرگ‌ترین مشتری اسپیس ایکس در این مأموریت شرکت Planet بود که می‌خواست 36 ماهواره تصویربرداری Dove را به مدار برساند.

اسپیس‌یکس بازهم رکورد شکست!

اسپیس ایکس بالاتر از مجموع تمامی کشورها

ایلان ماسک در پستی در صفحه شخصی خود می‌گوید اسپیس ایکس حالا به‌تنهایی بیش از هر کشوری در طول یک سال محموله به فضا پرتاب کرده است. به گفته او، رده دوم به اتحاد جماهیر شوروری تعلق دارد که در یک سال 500 تن محموله به فضا رسانده بود.

بنیان‌گذار این شرکت همچنین مقایسه‌ای با وضعیت فعلی بازیگران حوزه فضا نیز انجام داده است. ماسک می‌گوید در طول سال جاری سایر بازیگران فضایی 250 تن محموله را به مدار فرستاده‌اند که در این میان بیشترین سهم به چین تعلق دارد.

مأموریت اخیر اسپیس ایکس بخشی از مأموریت‌های موسوم به Transporter محسوب می‌شود که با استقبال خوبی از سوی شرکت‌های ماهواره‌ای مواجه شده است. این شرکت‌ها می‌گویند از طریق اسپیس ایکس می‌توانند با هزینه پایین تجهیزات خود را به مدار بفرستند.

اسپیس ایکس از طریق راکت چندبارمصرف فالکون 9 تغییری مهم را در صنعت فضایی رقم زد و هزینه مأموریت‌ها را پایین آورد. این شرکت چندی قبل رکورد بیشترین پرتاب یک بوستر را هم با هجدهمین پرتاب یک نمونه از فالکون 9 شکست.

227

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا