مشکلت این است که فکر می‌کنی ماموری و معذور آقای وزیر

فرهاد عشوندی

یکی از جنجالی ترین حرف های هفته اخیر در حوزه تکنولوژی گفته‌های وزیر ارتباطات درباره فیلترشکن‌هاست. او اظهار بی اطلاعی کرده است از مقصد درآمدهای حاصل از این تجارت.

زارع‌پور که در این دو سال و چند ماه نشستن بر مسند وزارت ارتباطات یا گفته‌هایی داشته که بسیار اصلاح شدند و برای شان اصلاحیه گفته‌، یا آمارهایی داشته که در عمل به چالش کشیده شده‌اند، در پاسخ به انتقادات نمایندگانی چون نوری قزلجه و رشیدی کوچی که حجم درآمدهای مافیای فیلترینگ را ۵۰ همت اعلام کرده اند و از او پرسیدند این درآمد به جیب چه کسانی می‌رود و چطور دود می‌شود، بی آنکه عدد را به چالش بکشد ، گفته است نمی داند و مسیر مالی را باید دیگرانی پیگیری کنند.

او طفره رفته درست مثل روزی که گفت فیلترینگ در حوزه اختیاراتش نیست.

وزیری که باید اینترنت با کیفیت به مردم ارائه کند ، در حالی که خودش هم از تحریم های بیرونی بر آی پی ایران می‌گوید و دشوارتر شدن دسترسی مردم به شبکه جهانی‌، باز هم حاضر نیست تلاش کند بر کاهش محدودیت‌ها.

حاضر نیست بجنگد برای سد نشدن روزنه های امید. مشکل بزرگ زارع پور این است که می گوید مامور است و معذور. هر آنچه تکلیف باشد را پیش بردن‌، بی تلاش برای جنگیدن پای تصمیم درست می‌شود همین شکاف‌ها. می شود راه به راه فیلتر و خب همیشه پشت ایجاد انحصار و سد ، رانت است و رانت‌های میلیاردی ، فساد را با خود به همراه می‌آورد.

آقای زارع پور کاش کمی جنگنده‌تر بودید. کمی مختارتر و کمی جسورتر در برابر فشارها. کاش برایتان مهم بود که چرخه تجارت فیلترینگ سودش به کجا می‌رود و اقلا می‌جنگیدید برای برگرداندن محدودیت ها به قبل از شرایط پارسال. همان چیزی که قبلتر وعده اش را داده بودید و الان به کلی یادتان رفته.

چه خوب و بهتر از همه می دانید که چطور سیاست فیلترینگ‌تان شکست خورده و چطور میزان رجوع به تلگرام رکورد شکسته، چطور میزان رجوع به باقی اپلیکیشن ها افزایشی شده و چطور با این گستره رواج فیلترشکن‌ها دسترسی به سایت‌ها و محتواهای نامناسب در بین کودکان رواج یافته است. شما وزیرید. کاش یاد می‌گرفتید یک وزیر باشید نه یک کارمند و تنها مجری اوامر مدیران بالادستی یا بیرون از چرخه مدیریتی.

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید