فیلم «سناریوی رویایی»؛ شاهکاری خنده‌دار و ترسناک با درخشش نیکلاس کیج

فرادید نوشت:فیلم «سناریوی رویایی» (Dream Scenario) که کمتر از یک ماه دیگر به روی پرده خواهد رفت، آنطور که منتقدان می‌گویند یکی از بهترین کمدی‌های سال است و نیکلاس کیج هم یکی از بهترین بازی‌های دوران کاریش را در آن ارائه کرده است.

داستان «سناریوی رویایی» دربارۀ یک مرد خانواده‌دوست و استاد دانشگاه به اسم پل متیوز (با بازی نیکلاس کیج) است که ناگهان اتفاق عجیبی برایش می‌افتد. او متوجه می‌شود که افراد مختلفی در رویاهای شبانه‌شان او را می‌بینند. کم کم تعداد این افراد بیشتر و بیشتر می‌شود و به میلیون‌ها نفر می‌رسد. حالا پل به یک سلبریتی ناخواسته تبدیل شده که صحنۀ هنرمندی‌اش رویاهای آدم‌هاست.
در ابتدا این شهرت بادآورده شاید بامزه و جالب جلوه کند اما با تبدیل شدن رویاها به کابوس، اوضاع زندگی پل هم حسابی دگرگون می‌شود.

منتقدانی که فیلم را قبل از اکران عمومی آن دیده‌اند، داستان خلاقانۀ آن و ترکیب درهم‌تنیدۀ مضامین مختلف در آن را ستایش کرده‌اند؛ آن‌ها به طور خاص از بازی درخشان نیکلاس کیج هم تجلیل کرده‌اند؛ بازیگری که به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر یک اوج دوباره را در مسیر کاری خود تجربه می‌کند.

در اینجا گزیده‌ای از نظرات برخی منتقدان را دربارۀ این فیلم ملاحظه می‌کنید:

الکساندرا هلر از AWFJ.org:

«سناریوی رویایی» یک برگ برندۀ رضایت‌بخش و تاثیرگذار دیگر برای کریستوفر بورگلی (کارگردان) است؛ کسی که بدون شک یکی از خاص‌ترین و ستایش‌برانگیزترین کارگردان‌های دورۀ ماست.

رابرت دانیلز از Screen International:

این فیلم جستجویی جاه‌طلبانه، برانگیزاننده و طنزآمیز در بطن مضامینی مثل مردانگی، کنسل کالچر (فرهنگ طرد و بایکوت یک شخص)، رسانه‌های اجتماعی و قدرت سلبریتی‌ها است.

 فیلم «سناریوی رویایی»؛ شاهکاری خنده‌دار و ترسناک با درخشش نیکلاس کیج

کتی رایف از IGN Movies:

نیکلاس کیج در این کمدیِ متفاوت، به شکلی عالی در نقش همۀ مردان «بایکوت‌شده» ظاهر می‌شود؛ فیلمی با سناریوی هوشمندانه و ظریف و حال و هوایی سوررئال.

پیتر هاول از Torento Star:

بورگلی در این فیلم طنزآمیز و در عین حال تاریک اجتماعی، به نیکلاس کیج یکی از بهترین نقش‌های دوران کاری‌اش را داده است؛ نقشی که کیج در آن از یک شخصیت کمیک به یک شخصیت ترسناک تبدیل می‌شود و بعضی اوقات این دو حالت کاملا همزمان برای او اتفاق می‌افتند.

جوردن هافمن از The Messenger:

رویا و ارتباط ذهنی چیزی است که همۀ ما آن را تجربه می‌کنیم اما خیلی به ندرت بازتابی اینقدر درخشان از آن را در یک فیلم می‌بینیم.

 فیلم «سناریوی رویایی»؛ شاهکاری خنده‌دار و ترسناک با درخشش نیکلاس کیج

مایکل رِشتشافن از Hollywood Reporter:

نیکلاس کیج مثل گنجینه‌ای از طنز است، آن هم در یکی از پرحرارت‌ترین و هوشمندانه‌ترین کمدی‌های سال.

پیتر دبورگ از Variety:

این فیلم تخیلی است؟ افسانه است؟ نوع تازه‌ای از فیلم ترسناک است؟ در واقع باید گفت همۀ این‌ها هست و خیلی بیشتر از این‌ها.

۲۲۰

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا