دریافت درخشش مرموزی از سمت مریخ!/ عکس

یک ماهواره آژانس فضایی اروپا یک درخشش مرموز از مریخ را شناسایی کرده‌است. این درخشش غیرمنتظره که در طیف مرئی با ابزار NOMAD-UVIS روی ماهواره مدارگرد گازی آژانس فضایی اروپا (ESA) اندازه‌گیری شد، از سمت شب مریخ ساطع شد و در جو فوقانی این سیاره مشاهده شد.

تینا مزدکی_ درخشش مشابهی توسط تیم تحقیقاتی با استفاده از ماهواره‌ای که به دور زهره در حال چرخش بود، نیز پیش‌تر مشاهده شده بود. محققان بر این باور بودند که درخشش مرموز که از مریخ می‌آید، ناشی از تعامل اکسیژن با اتمسفر بالای سیاره است. آنها همچنین در طول روز شاهد درخشش مرموز بودند. با این حال، محققان به زودی دریافتند که این درخشش مرموز غیرمنتظره که از مریخ می‌آید، از سمت شب سرچشمه می‌گیرد. آنها همچنین متوجه شدند که علت آن متفاوت از درخشش‌های قبلی است.

انعکاس درخشش مرموزی از سمت مریخ!/ عکس

لوریان سورت، محقق LPAP توضیح داد: «این درخشش به دلیل ترکیب مجدد اتم‌های اکسیژن ایجاد شده در جو تابستان است که توسط بادها به سمت عرض‌های جغرافیایی بلند زمستانی منتقل می‌شود.»

هنگامی که در ارتفاعات بالاتر قرار می گیرند، اتم ها هنگام تماس با مولکول های CO2 دوباره ترکیب می شوند. محقق توضیح می‌دهد که این واکنش یک مولکول اکسیژن «در حالت برانگیخته» تولید می‌کند که شل می‌شود و باعث می‌شود نور «در محدوده مرئی» ساطع کند.

درخشش اسرارآمیز که از مریخ می آید می تواند شواهد مهمی در مورد فصول این سیاره ارائه دهد.

منبع: thedebrief

  • بیشتر بخوانید:

  • دیده شدن ماهواره‌های اسپیس ایکس از زمین!/ عکس

  • درخت کریسمس کیهانی/ شاهکار جدید جیمز وب/ عکس

227227

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید