درون این تخم، یک دایناسور وجود دارد!/عکس

دانشمندان جنین دایناسور کاملاً حفظ شده را در داخل تخم کشف شده آن پیدا کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دانشمندان یک جنین دایناسور کاملاً شکل گرفته را کشف کردند که در کمد نگهداری از یک موزه چینی قرار گرفته بود. این جنین بیش از یک دهه در کمد نشسته بود بدون اینکه کسی متوجه شود که تخم می‌تواند به آشکار کردن پیوند باورنکردنی بین پرندگان مدرن و دایناسورها کمک کند.

نمونه متولد نشده کشف شده در سال ۲۰۱۵ یک اویراپتوروسور (گروهی از دایناسورهای مانیراپتوران پردار از دوره کرتاسه) است که به نظر می رسد بر اساس تجزیه و تحلیل‌ها، قدمت آن به ۷۲ میلیون سال پیش تخمین زده شد.

درون این تخم، یک دایناسور وجود دارد!/عکس

اولین بار در سال ۲۰۰۰ پیدا شد و به موزه تاریخ طبیعی سنگ Yingliang چین اهدا شد. همانطور که انتظار می‌رود، جنین ریز بود و طول آن فقط ۲۷ سانتی متر بود. در آن زمان، این جنین «بچه ینگلیانگ» نام داشت و به عنوان یکی از کامل‌ترین جنین‌های دایناسور که تا کنون یافت شده، در تاریخ ثبت شد.

به ویژه وضعیت جنین که دانشمندان آن را جالب دانستند، زیرا شبیه سایر موارد دیده شده نبود. در یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ که توسط دانشگاه بیرمنگام و دانشگاه علوم زمین چین (پکن) انجام شد، جنین دارای حالتی شبیه پرنده توصیف شد، زیرا سرش در زیر بدن قرار داشت، پاها در دو طرف و پشت در امتداد هم درست مانند انتهای صاف تخم مرغ خمیده بود، چیزی که با پرندگان امروزی مرتبط است.

درون این تخم، یک دایناسور وجود دارد!/عکس

در مطالعه سال ۲۰۲۱، گفته شد که چنین وضعیتی «قبلاً در یک دایناسور غیر پرنده شناسایی نشده بود، اما یادآور جنین پرنده مدرن در اواخر مرحله بود». پروفسور استیو بروسات از دانشگاه ادینبورگ، که عضوی از دانشگاه ادینبورگ بود، گفت:«این دایناسور کوچک قبل از تولد شبیه یک بچه پرنده است که در تخم خود حلقه زده است، که شواهد بیشتری از این است که بسیاری از ویژگی‌های پرندگان امروزی برای اولین بار در اجداد دایناسور آنها تکامل یافته است.» او این جنین را یکی از زیباترین فسیل‌هایی که تا به حال دیده توصیف کرد.

فیون وایزوم ما، اولین نویسنده مشترک و محقق دکترا در دانشگاه بیرمنگام، در آن زمان اضافه کرد:«ما در مورد کشف بچه ینگلیانگ بسیار هیجان زده هستیم، در شرایط عالی نگهداری می‌شود و به ما کمک می‌کند به سوالات زیادی در مورد رشد و تولید مثل دایناسورها به کمک آن پاسخ دهیم.»

بیشتر بخوانید:

  • ضربان قلب عجیب زمین/ هر ۲۷ میلیون سال یک تپش

  • کیفیت باورنکردنی شمشیر آلمانی پس از ۳ هزار/ سالم از زیر خاک بیرون کشیده شد/ عکس

جالب است که این جنین دایناسور را در حالی ببینیم که با جنین مرغ به شکلی مشابه در داخل تخم قرار می‌گیرند که احتمالاً نشان دهنده رفتارهای مشابه قبل از جوجه‌ریزی است.

منبع: unilad

۲۲۷۳۲۳

About admin

admin

دیدگاهتان را بنویسید