بوی تغییر معاون سینمایی وزارت ارشاد می‌آید؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی و سمعی بصری را با حفظ سمت به عنوان دبیر چهل‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر منصوب کرد.

به گزارش خبرآنلاین اتفاق غیر معمول در این ماجرا این است که معمولا رئیس سازمان سینمایی دبیر جشنواره فیلم فجر را انتخاب می‌کند و حال شاهد این هستیم که وزیر ارشاد دبیر را انتخاب کرده است. از یک منظر می‌توان گفت با توجه به اینکه خود رئیس سازمان سینمایی نمی‌خواسته برای خود حکم دبیری جشنواره فجر را بزند از مدیر بالاتر او یعنی وزیر ارشاد برای این اتفاق استفاده شده است.

سایت عصرایران نوشت: می‌توان گفت این اقدام آغاز تغییرات دیگر در سازمان سینمایی است و احتمال دارد که محمد خزاعی از سمت ریاست کنار خواهد رفت و شخص دیگری بر این مسند می‌نشیند. پرسش این است آن شخص دیگر کیست؟

سال گذشته قبل از اینکه محمد خزاعی برای بار دوم مجتبی امینی را به عنوان دبیر جشنواره فیلم فجر انتخاب کند، وزیر ارشاد طی حکمی او را به عنوان مشاور خود انتخاب کرد و یک روز بعد از این انتخاب رئیس سازمان سینمایی هم او را به عنوان دبیر جشنواره فیلم فجر معرفی کرد.

حال مجتبی امینی اگرچه از سمت دبیری جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته شده است اما همچنان مشاور وزیر ارشاد است و احتمال دارد که این تعیین رئیس سازمان سینمایی به عنوان دبیر جشنواره فیلم فجر برای امینی هم سمت ریاست سازمان سینمایی را به دنبال داشته باشد. یعنی جای دو مدیر سازمان سینمایی عوض شود!

اما حالت سوم این است که مهدی فلاح در سینما روزان درباره آن نوشته است: «اهمیت تجمیع دبیری فجر با ریاست سینما از آنجاست که امسال، آخرین سالی است که دولت سیزدهم جشنواره فجر را برگزار می‌کند و سال آینده و بعد از انتخابات، یحتمل دولت چهاردهم خواهد بود که دبیر جشنواره فجر را خواهد گمارد.

وزیر ارشاد در حکم خود برای محمد خزاعی، جهش کیفی فستیوال فجر را خواستار شده و امیدش به تجربیات قبلی محمد خزاعی در برگزاری جشنواره های فجر و مقاومت و… است. در این بین اصلی‌ترین پاشنه آشیل ادوار اخیر فجر کیفیت پایین آثار بوده که پیش‌نیاز رفع آن، ارائه دستورکار به نهادهایی نظیر فارابی جهت همکاری با نخبگان متخصص است.»

محمد خزاعی گویا زیاد از دبیر جشنواره فجر در دو دوره گذشته راضی نبوده و انگار امینی هم در شکل برگزاری و انتخاب فیلم‌ها زیاد تابع رئیس سازمان سینمایی نبوده است به همین دلیل امروز می‌بینیم که خزاعی خود را بهترین گزینه برای برگزاری جشنواره فیلم فجر می‌داند.

از طرفی دیگر برخی این اتفاق را تدبیر وزیر ارشاد برای بازگشت سینماگران مختلف به جشنواره فیلم فجر می‌دانند، علی الخصوص بعد از اتفاقات و بحث‌هایی که بعد از جشنواره فیلم فجر چهل و دوم رخ داد. مانند کنار گذاشتن برخی فیلم‌ها، عجیب بودن برخی نامزدهای سیمرغ و جوایزی که اهدا شد و …

باید دید در روزهای آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد آیا خزاعی در سمت خود باقی می‌ماند یا اینکه شخص دیگری پست رئیس سازمان سینمایی را از او می‌گیرد و او به همان برگزاری جشنواره فیلم فجر اکتفا می‌کند و یا …

21302

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا