برت ام ۸۲؛ سلاحی افسانه‌ای در دنیای تک تیراندازها/ فیلم

عصرایران نوشت: سلاح تک تیرانداز برت ام ۸۲ می‌تواند تجهیزات گران قیمت و همچنین نفرات ارزشمند دشمن را با گلوله‌هایی قدرتمند، اما ارزان خنثی کند.

دریافت 10 MB

برت ام ۸۲ (Barrett M۸۲) سلاحی محبوب بین نیروهای مسلح کشورهای مختلف و البته در برخی بازی‌های کامپیوتری و فیلم‌های سینمایی است. اما دلیل محبوبیت زیاد این سلاح چیست؟

برت ام ۸۲ یک سلاح نیمه اتوماتیک و ضد تجهیزات است که توسط شرکت تولید کننده سلاح گرم برت طراحی و ساخته شده است. این شرکت توسط رانی برت تاسیس شد. ام ۸۲ سلاحی بسیار محبوب است و توسط نیروهای مسلح و واحدهای علمیات ویژه در نزدیک به ۶۰ کشور استفاده می‌شود. در برخی کشورها از این سلاح ضد تجهیزات به عنوان یک سلاح تک تیرانداز ضد نفر دور برد نیز استفاده می‌شود.

توسعه سلاح قدرتمند برت ام ۸۲ از اوایل دهه ۱۹۸۰ آغاز شد. نسخه آماده استفاده سلاح تا سال ۱۹۸۲ آماده شد و بر همین اساس نام ام ۸۲ برای آن انتخاب شد. شرکت برت توسعه و تولید هر قسمت از این سلاح را به تنهایی انجام داده است. در سال ۱۹۸۶، نسخه بهبود یافته ام ۸۲‌ای ۱ معرفی شد.

برت ام ۸۲؛ سلاحی قدرتمند در برابر تجهیزات و نفرات

(ویدئو) برت ام ۸۲؛ سلاحی افسانه‌ای در دنیای تک تیراندازها

برت ام ۸۲ بیشتر به عنوان یک سلاح ضد تجهیزات استفاده می‌شود. این سلاح برای از بین بردن تجهیزات حساس دشمن از فواصل دور طراحی شده که به طور سنتی برای این کار به پرتابگرهای راکت، موشک‌های ضد تانک، خمپاره یا حتی توپخانه نیاز بود. از جمله این تجهیزات می‌توان به هواپیماهای پارک شده، واحدهای رادار، وسایل نقلیه زرهی سبک، کامیون ها، سیلوهای سوخت و دیگر دارایی‌های مهم دشمن در فواصل دور اشاره کرد. همچنین، از ام ۸۲ برای انهدام مهمات انفجاری از راه دور استفاده می‌شود.

به رغم ریشه‌های ضد تجهیزات خود، برت ام ۸۲ به عنوان یک سلاح تک تیرانداز دور برد نیز استفاده می‌شود. از این سلاح می‌توان برای خنثی کردن تک تیراندازهای دشمن استفاده کرد. همچنین، از برت ام ۸۲ می‌توان برای هدف قرار دادن سربازان دشمن که پشت پوشش‌ها و دیوارها پنهان شده اند، استفاده کرد، زیرا گلوله‌های قدرتمند آن توانایی عبور از آجر و بتن را دارند. این موارد، برت ام ۸۲ را برای حملات، برنامه‌های نیروهای ویژه، ایجاد وحشت در نیروهای دشمن و ماموریت‌های بازدارنده به گزینه‌ای ایده آل تبدیل می‌کنند.

رکورد شلیک با برت ام ۸۲

(ویدئو) برت ام ۸۲؛ سلاحی افسانه‌ای در دنیای تک تیراندازها

با وجود این که برت ام ۸۲ بین دوربردترین تفنگ‌های تک تیرانداز جهان قرار ندارد، اما چند قتل دوربرد با استفاده از این سلاح انجام شده است. در سال ۲۰۰۴، تک تیرانداز آمریکایی برایان کرمر با استفاده از ام ۸۲‌ای ۱ و از فاصله ۲۳۰۰ متری شلیکی موفق را ثبت کرد. در سال ۲۰۰۸، تک تیرانداز آمریکایی نیکولاس رانستاد با استفاده از ام ۸۲‌ای ۱ شلیک موفقی از فاصله ۲۰۹۲ متری در افغانستان داشت. در سال ۲۰۱۲، تک تیرانداز استرالیایی با استفاده از برت ام ۸۲‌ای ۱ شلیکی موفق از فاصله ۲۸۱۵ متری در افغانستان داشت.

این موارد از جمله دور بردترین شکارهایی هستند که توسط سلاح‌های سری برت ام ۸۲ انجام شده اند. برد موثر این سلاح ۱۸۰۰ متر است.

ویژگی‌های برت ام ۸۲

(ویدئو) برت ام ۸۲؛ سلاحی افسانه‌ای در دنیای تک تیراندازها

برت ام ۸۲ یک سلاح نیمه اتوماتیک با عقب نشینی لوله است. این سلاح برای استفاده از مهمات قدرتمند ۱۲.۷ در ۹۹ میلیمتری (کالیبر ۵۰) طراحی شده است. این مهمات در اصل برای استفاده در مسلسل سنگین براونینگ ام ۲ ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. برت ام ۸۲ گاهی اوقات به دلیل کالیبر گلوله‌های خود با نام مستعار "پنجاه سبک" (Light Fifty) شناخته می‌شود.

این سلاح دارای مکانیزم کاهش لگد منحصر به فرد است. گفته می‌شود که ترمز سر لوله سلاح تا ۷۰ درصد پس زدن را جذب می‌کند. این شرایط نیروهای وارد بر مکانیسم‌های داخلی سلاح و تیرانداز را کاهش می‌دهد.

برت ام ۸۲ از طریق یک خشاب قابل جدا شدن ۵ یا ۱۰ گلوله‌ای تغذیه می‌شود.

(ویدئو) برت ام ۸۲؛ سلاحی افسانه‌ای در دنیای تک تیراندازها

این سلاح اغلب به دوربین لوپولد با بزرگنمایی ۱۰ برابر مجهز می‌شود. همچنین، امکان استفاده از دوربین‌های دید در شب با این سلاح وجود دارد. در صورت آسیب دیدن دوربین سلاح، امکان استفاده از یک ابزار نشانه گیری فلزی در شرایط اضطراری وجود دارد. انواع مدرن ام ۸۲ دارای ریل دوربین سبک پیکاتینی هستند.

(ویدئو) برت ام ۸۲؛ سلاحی افسانه‌ای در دنیای تک تیراندازها

برت ام ۸۲ اصلی دارای یک دسته حمل غیر قابل جدا شدن بود، در شرایطی که نسخه‌های مدرن با یک دسته حمل قابل جدا شدن عرضه شده اند. همچنین، این سلاح دارای یک دو پایه قابل جدا شدن است. امکان استفاده از بند و قلاب برای حمل سلاح نیز وجود دارد، اما به طور معمول به دلیل اندازه برت ام ۸۲ از قاب ویژه برای حمل سلاح استفاده می‌شود.

(ویدئو) برت ام ۸۲؛ سلاحی افسانه‌ای در دنیای تک تیراندازها

(ویدئو) برت ام ۸۲؛ سلاحی افسانه‌ای در دنیای تک تیراندازها

(ویدئو) برت ام ۸۲؛ سلاحی افسانه‌ای در دنیای تک تیراندازها

227227

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا