۷.۲ درصد صادرات خراسان شمالی تولیدات کشاورزی بود

[ad_1]

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: پارسال ۸.۸ میلیون دلار انواع محصولات کشاورزی از این استان به بازارهای هدف صادر شد که البته این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن از نظر ارزشی ۴۷ درصد و از نظر وزنی ۶۲ درصد کاهش داشت.

علیرضا صادق افزود: بیشترین صدور محصولات که از طریق گمرک استان انجام شد گوجه فرنگی، سیب، سیب زمینی، پیاز، رب گوجه فرنگی و ماکارونی بود.

وی اظهار داشت: بخش زیادی از محصولات کشاورزی این استان از جمله انگور، کشمش، انواع خشکبار و پیاز از گمرک سایر استان ها صادر می شود که در آمار گمرک استان محاسبه نمی شود.

صادق، علت کاهش صادرات در حوزه کشاورزی را نیز مشکلات ناشی از تحریم، مسائل ارزی و تعاملات خارجی دانست.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به اینکه در خراسان شمالی محصولات باکیفیتی در حوزه کشاورزی تولید می شود که مازاد بر نیاز مصرف استان است، قابلیت بالایی برای توسعه صادرات وجود دارد.

وی بر ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی تاکید کرد و افزود: متاسفانه بیشتر محصولات کشاورزی استان به صورت خام صادر می شود و یقینا اگر محصولات پس از فراوری صادر شوند موجب ایجاد اشتغال، ارزش افزوده بالا و درآمد بیشتر برای خانوارهای روستایی خواهد شد.

صادق اظهار داشت: انگور، گلابی، سیب و پیاز از جمله محصولاتی هستند که قابلیت صادرات را دارند اما متاسفانه زیرساخت ها در استان برای فراوری آنها فراهم نیست.

خراسان شمالی ۶ دهم درصد در تولید ناخالص داخلی کلیه بخش های اقتصادی کشور نقش دارد اما سهم بخش کشاورزی این استان از تولید ناخالص بخش کشاورزی ۱/۱ درصد است که مهمترین بخش تولیدی استان محسوب می شود.

کالاهای تولیدی استان خراسان شمالی به  ۲۷ کشور دنیا صادر می شود.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید