۱۵ تن گل محمدی در بوستان محله روستای شیطور بافق برداشت شد

[ad_1]

ماشاءالله عبداللهی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کاشت گونه محلی گل‌های زرد و محمدی در

پارک روستای شیطور به جای گیاهان و درختان بی ثمر از سال ۱۳۹۵ آغاز شده است.

وی زمین‌های زیرکشت گل محمدی و گل زرد را به ترتیب ۶ و ۲ هزار مترمربع اعلام کرد و افزود: این گونه گیاهی با آب و هوای منطقه سازگاری دارد و برای صرفه جویی در مصرف آب طرح سامانه آبیاری نوین در آن اجرا شد.

دهیار شیطور زمان برداشت گل محمدی را ۲۵ روز از نیمه اردیبهشت ماه ذکر کرد و ادامه داد: برداشت محصول صبح زود و قبل از طلوع آفتاب آغاز و پیش از گرم شدن تدریجی هوا باید پایان یاید و بی درنگ محصول به بیرون از مزرعه منتقل تا کیفیت خود را از دست ندهد.

به گفته وی از محصول تولیدی گلاب معطر محلی ، شربت و مربای خانگی تهیه می‌شود و مقداری هم به عنوان برگ گل خشک و غنچه به صورت دم کرده برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

عبداللهی درختان کشت شده در کنار گل زرد و محمدی را سنجد، عناب، زرشک و انواع توت به مساحت ۲ هزار متر مربع ذکر کرد که به گفته وی زمینه اشتغال ۲ نفر به طور مستقیم فراهم شد.

دهیار شیطور از کشت گیاهان دارویی گل گاوزبان، مرزنجوش، به لیمو، کاسنی، آویشن، زیره سیاه و سایر گونه‌های سازگار با اقیلم منطقه به مساحت ۲ هزار مترمربع در آینده نزدیک در پارک محله خبر داد.

عبداللهی تصریح کرد: با توجه به آب و هوای منطقه سبزدشت که به بهشت گیاهان دارویی منطقه شهرت دارد، ۷۰  گونه گیاه دارویی در این منطقه می روید که می‎توان با تحقق شعار انتخابی جهش تولید در سال ۹۹ از این طریق به ایجاد اشتغال‎ و کارآفرینی در مطنقه کمک کرد.

وی به ارائه طرح کاشت گل محمدی و باغ عناب و زرشک اشاره و مشکل طرح را واگذاری زمین از سوی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری عنوان کرد.

پیش از این گونه‌های بی ثمر از قبیل گل‌های بهاری، چمن، سرو، کاج و از این نوع گیاهان و درختان که به آب فراوان نیاز دارد، در پارک و فضاهای مستعد محله کشت می‌شد.

روستای شیطور دهستان سبزدشت با ۲۵۰ خانوار جمعیت در ۸۲ کیلومتری شهر بافق و در مسیر شهرستان کوهبنان کرمان واقع است .

گل محمدی و زرد به صورت خیلی پراکنده در حیاط منازل تعدادی از مردم شهرستان بافق می روید و محصول آن بیشتر جنبه خود مصرفی دارد. 

دهستان سبز دشت با حدود ۷۵ روستا و آبادی چهار هزار و ۸۰۰ نفر جمعیت دارد و پسته،جو ، گندم و زعفران در آن کشت می شود.

 مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید