۱۰۰۰ میلیارد ریال طرح گردشگری در رفسنجان در حال اجرا است

[ad_1]

به گزارش‌  ایرنا ، حسن حسینی  شنبه در آئین گرامیداشت هفته جهانی  گردشگری و تجلیل از فعالان عرصه صنعت گردشگری در هتل هیلان رفسنجان صنعت گردشگری در دنیا را به عنوان یکی از ابزارهای توسعه روستایی دانست که مورد توجه قرار گرفته است و اظهار کرد: امسال هم سازمان جهانی گردشگری شعار گردشگری و توسعه روستایی را دارد.

وی ادامه داد: با بروز شیوع ویروس کرونا، وضعیت اقتصادی و معیشتی در روستا ها تحت تأثیر قرار گرفته است و رونق در این مکان ها به طور چشمگیر کاهش یافته است.

حسینی با اشاره به اینکه روستاها به دلیل تنوع‌ اقلیمی‌ ظرفیت‌ مناسبی برای گردشگری هستند افزود: در رفسنجان‌ ۲ نوع اقلیم‌ روستایی شامل اقلیم روستایی‌ دشت و اقلیم‌ روستایی کوهستانی وجود دارد که هرکدام‌ دارای قابلیت‌ های خاصی هستند و باید مورد توجه قرار بگیرند.

وی اقلیم دشت در رفسنجان را روستاهای داوران و اودرج  و اقلیم کوهستانی را هم روستاهای راویز و خنامان عنوان کرد و افزود: در زمینه حمایت‌ های مجتمع مس از طرح‌ های گردشگری طی ۶ ماهه‌ نخست سال جاری به متقاضیان اجرای طرح‌ های صنایع دستی و گردشگری ۳۳ میلیارد ریال در قالب تسهیلات کم‌ بهره اعطا شده است‌.

وی خاطرنشان  کرد: کرونا به صنعت‌ گردشگری در بخش‌ های دفاتر اقامتی، هتل‌ ها، اقامت گاه‌ های بومگردی و  دفاتر خدمات گردشگری ۱۰۰‌ میلیارد ریال خسارت‌ وارد کرد که امیدواریم‌ با از بین‌ رفتن این‌ ویروس سفرهای‌ گردشگری فعال و بخش های مذکور رونق بخشیده شوند.

حسینی گفت: در زمینه سرمایه گذاری در گردشگری ۱۳ طرح‌ با اعتبار بیش‌ از یکهزار میلیارد ریال در رفسنجان‌ در دست‌ ساخت است‌ که شامل مجتمع‌ های گردشگری کوچک و بزرگ، واحدهای‌ اقامتی و بوم‌ گردی است.

مجید فصیحی هرندی فرماندار رفسنجان هم در این‌ جلسه رونق بخش گردشگری شهرستان‌ را در کنار حفظ کشاورزی موجب رونق اقتصادی دانست‌ و گفت: رفسنجان دارای آثار بکر گردشگری، جاذبه های طبیعی و ابنیه‌ های تاریخی است.

وی افزود: از جمله این آثار می توان‌ به دره‌ منحصر بفرد راگه، بزرگترین خانه خشتی جهان، هتل هایی با تلفیق معماری سنتی و مدرن، دریاچه نمک در جوادیه‌ الهیه فلاح،  قلعه ها، کاروانسراها و … اشاره کرد.

فرماندار رفسنجان‌ ادامه داد: باید برای احیای‌ این‌ صنعت‌ و رونق بخشی گردشگری شهرستان تفاهم‌ نامه هایی با ادارات‌ مختلف منعقد شود به طور مثال مدارس می توانند اردوهای هفتگی جهت‌ بازدید از اماکن‌ تاریخی و خانه‌ های بوم گردی راه اندازی کنند که دانش آموزان‌ هم‌ با ابنیه ها و آثار گردشگری هم‌ آشنا شوند.

محسن‌ ارسلان رئیس هیئت  مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی صنعت فوتبال مس رفسنجان‌ هم گفت: بعد از پیروزی و راهیابی تیم‌ فوتبال صنعت‌ مس رفسنجان‌ به لیگ برتر بعد از ۱۵ سال، قهرمانی تیم‌ فوتسال صنعت مس و والیبال بر خود واجب‌ می دانیم از حمایت های مردم‌ رفسنجان‌ تشکر کنیم.

وی افزود: باشگاه فرهنگی ورزشی صنعت فوتبال مس رفسنجان‌ به عنوان سفیر گردشگری انتخاب شده است تا با توجه  به راهیابی به لیگ برتر، در شهرهای دیگر کشور حضور پیدا کند و یا میزبان‌ مسافران از اقصی نقاط کشور باشد و ظرفیت‌ های گردشگری شهرستان‌ را معرفی کند.

وی گردشگری معدن‌ را از شاخص ترین‌ پارامترها در این‌ حوزه نام‌ برد و خاطرنشان کرد: رفسنجان در کنار آثار گردشگری و جاذبه‌ های طبیعی بزرگترین‌ معدن‌ روباز مس در خاورمیانه را دارد که اگر زمینه بازدید گردشگران داخلی و خارجی را از این معدن فراهم کنیم رونق گردشگری در شهرستان را شاهد خواهیم بود.

ارسلان‌ هنچنین به راه اندازی نخستین‌ دانشکده‌ ایران شناسی کشور در دانشگاه ولیعصر رفسنجان‌ اشاره کرد و گفت: امسال پذیرش نخستین‌ دانشجوهای رشته ایران شناسی در این‌ دانشکده در حال انجام‌ است و در زمینه برگزاری دوره های ایران شناسی و دوره های گردشگری اعلام‌ آمادگی داریم.

در ادامه از فعالان عرصه صنعت گردشگری در این شهرستان قدردانی شد.

رفسنجان با ۳۲۰ هزار نفر جمعیت در ۱۱۰ کیلومتری کرمان قرار دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید