کشت پالونیا در آذربایجان شرقی ممنوع است

[ad_1]

توحید ابراهیمی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: به تازگی در استان گلستان نهال پالونیا در سطح وسیع و انبوه تولید شده است و تولیدکنندگان به علت استقبال نکردن بخش خصوصی به دنبال مشتری در مناطق خارج از شمال هستند.
وی افزود: صدها پایه از این گیاه طی ۱۰ سال اخیر در مجتمع تحقیقاتی البرز کاشته شد اما بر اثر سرمازدگی خشک شده و از بین رفته است.

رئیس بخش تحقیقاتی منابع طبیعی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اظهار کرد: بر اساس جلسات متعددی که در مورد گونه درختی پالونیا در سازمان حفظ نباتات و سازمان جنگلها و مراتع کشور و با حضور کارشناسان مختلف از محیط زیست، سازمان پارکها، موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور و دانشگاه علوم مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شده است با دلایل و شواهد مستدل کاشت این گونه در مناطق خارج از شمال کشور که دارای اقلیم خشک و نیمه خشک هستند رد شده است.

وی اضافه کرد : گونه درختی پالونیا گیاهی غیر بومی ، نورپسند و سریع الرشد بوده و در اکوسیستم های جنگلی در سایه خوب رشد نمی کند و با دارا بودن ریشه های قوی و برگهای بزرگ از رشد گونه های بومی جلوگیری می کند.

وی گفت: اگر در کشور ما پالونیا در سطح وسیع و بدون مطالعه و پیش‌بینی کشت شود می‌تواند خیلی خطرساز شود و به دلیل رشد سریع می‌تواند به سرعت جایگزین گونه‌های بومی در محیط‌های طبیعی نظیر جنگلهای ارسباران شود.

ابراهیمی گفت: برای معرفی و ترویج یک گونه باید به خواستگاه اکولوژیک و نیازهای محیطی آن گونه توجه و به لحاظ اقتصادی نیز واقعیتها باید روشن شود و سازمان جنگلها و مراتع کشور و اداره کل منابع طبیعی در زمینه وضعیت ورود این گیاه به استان صاحب نظر است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید