کارشناش ارشاد بوشهر: بازنگری نحوه اجرای قانون منع استفاده از واژه‌های بیگانه ضروری است

[ad_1]

عبدالصمد دشتی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مسئولان ذیربط به صورت سلیقه‌ای با این قانون برخورد و در برابر آن بسیار انعطاف دارند و گاهی پیش می‌آید که مسائل سیاسی را نیز در اجرای این قانون دخالت می‌دهند.

وی بیان کرد: بیشترین تخلفات در این ارتباط در تبلیغات پیام‌های بازرگانی سازمان‌هایی انجام می‌گیرد که که در واقع نقش اساسی در اجرای صحیح این قانون دارندو باید  به طور اساسی پاسخگو باشد.
دشتی ادامه داد: بارها مقام معظم رهبری در انتقاد از اجرای این قانون در سطح کشور مطالب مختلفی مطرح کردند به همین دلیل انتظار می‌رود این سازمان‌ها در اجرای این قانون بیشترین تلاش را داشته باشند اما  در واقع کمترین تلاش و یا گاهی تلاشی در این زمینه صورت نمی‌گیرد. 
وی ادامه داد: بحث دوم قانون است زیرا این قانون ضعف هایی دارد که نیاز است نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به این موضوع بیشتر بپردازند و با آوردن تبصره و بندهای در این قانون مسیر اجرایی آن را هموار تر کنند زیرا  این مهم باعث می‌شود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این کار را بهتر انجام دهد.

 این کارشناس ادامه داد: این قانون باید با آوردن بندهایی بررسی و کارشناسی شود و به اصطلاح به نوعی جراحی شود تا بتواند قابلیت اجرایی شدن داشته باشد.

دشتی عنوان کرد: برای نمونه واحدی صنفی که حداقل ۱۰ سال با یک نام بیگانه فعالیت می‌کند و ارزش تابلو نصب شده بر سردر آن نیز بالای ۲۰۰ میلیون تومان است چطوری باید این تابلو را پایین بکشند زیرا هم جایگاه اسمی آن واحد خدشه دار می‌شود و هم خسارت می‌بیند.

وی افزود: یک سری اسامی هم که در واقع داخل سامانه فرهنگستان زبان فارسی هستند که  این اسامی و نحوه استعلام آن نیاز به بازنگری دارد. 
دشتی یادآور شد: در این زمینه به عنوان نمونه کلمه سوپرمارکت است زیرا این کلمه در سامانه سردر اصناف به عنوان بیگانه درج شده‌است اما  در سطح کشور چقدر از آن استفاده می‌کنند و همه هم تابلوی آنها همین است با ویرایش تابلو همین صنف باید تصور کرد در سطح کشور چه چالش و مشکلی شکل می‌گیرد.
این کارشناس اظهار داشت: از بعضی از واژه‌های بیگانه که در کشور رایج شده‌است، بایستی به نوعی از آن چشم‌پوشی شود و این قانون به یک سری کلمات خاص بپردازد.

وی گفت: نام‌گذاری صنف‌های جدید هموارتر و نیازمند هماهنگی و همکاری اعضا است و وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه و اتاق اصناف با ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری بیشتری داشته باشند.
دشتی افزود: فرهنگستان زبان فارسی، اداره ثبت شرکت‌ها، صدا و سیما و پلیس اماکن باید همکاری داشته باشند تا جلو اتحادیه‌ها، اصناف، مغازه‌ها و تبلیغات جدید گرفته شود.
وی ادامه داد: همچنین این دستگاه‌ها باید کمک کنند واحدهای صنفی جدید در این گود وارد نشوند و در کنار آن یک تدبیر مناسب نیز برای واحدهای صنفی که پیش از این تابلوهای آنها بالا رفته صورت گیرد تا هم خسارت‌ها کمتر شود و هم جایگاه اسمی آنها کمتر لطمه بخورد.
 دشتی بیان کرد: بنابراین هم فرهنگستان باید در نوع تشخیص بیگانه بودن یا نبودن آن کلمه تدابیر جدید لحاظ کند و هم قانون باید از طریق نمایندگان مجلس مورد بازنگری قرار گیرد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید