پیام سفارت ایران در کرواسی به مناسبت هفته دفاع مقدس

[ad_1]

به گزارش ایرنا از سفارت کشورمان در زاگرب، در این پیام که ترجمه آن برای روسای هیات های دیپلماتیک و دفاتر وابستگان نظامی مستقر در زاگرب ارسال شد، آمده است: بیست و یکم سپتامبر ( 31 شهریور) به یاد فداکاری‌های نیروهای مسلح ما در برابر یک جنگ تحمیلی تمام عیار توسط صدام در چهل سال پیش به عنوان “روز نیروهای مسلح” در ایران تعیین شده است و ملت ایران این جنگ ناعادلانه تحمیلی را “دفاع مقدس” می داند.

در این پیام آمده است: تجاوز صدام از ۲۱ سپتامبر ۱۹۸۰ ( 31 شهریور 1359) آغاز شد و هشت سال به طول انجامید طی آن صدها هزار نفر از مردم ایران شهید و مجروح ‌شدند، بسیاری از شهرها و خانه‌ها ویران و صدها میلیارد دلار خسارت اقتصادی وارد شد.

«در نتیجه فداکاری‌ها و مقاومت های بی دریغ ملت نجیب و نیروهای مسلح شجاع ایران هیچ یک از اهداف اعلام و دنبال شده رژیم وقت بعث عراق محقق نشد. این در حالی بود که در طول جنگ تحمیلی، رژیم عراق از پشتیبانی کامل مالی و نظامی‌ بسیاری از قدرت های بزرگ از جمله موشک و سلاح شیمیایی برخوردار بود که با آنها هزاران غیر نظامی و نیروهای مسلح ایرانی که از کشور خود دفاع می‌کردند، قتل عام شدند.»

در این پیام آمده است: مردم ایران هرگز تلخی جنگ هشت ساله و همچنین سکوت نابخشودنی سازمان های بین المللی و کشورهایی که خود را طرفدار حقوق بشر معرفی می دانند؛ در برابر این جنایات جنگی فراموش نخواهند کرد. دیری نپایید که ماهیت خصمانه رژیم صدام پس از حمله به کویت برای جهانیان آشکار شد. سازمان ملل متحد در پاییز ۱۹۹۱، عراق را به عنوان آغازگر و مسئول تجاوز علیه ایران معرفی کرد و از زمان سرنگونی رژیم متجاوز سابق، روابط دوستانه و برادری بین دو ملت ایران و عراق برقرار و تقویت شده است.

همچنین در پیام مشترک سفارت و دفتر وابستگی دفاعی کشورمان نوشته شد: ایران همیشه منادی صلح بوده است و از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ابتکارات مختلفی را در سطح جهانی و منطقه ای ارائه داده است. از جمله می‌توان به “گفت و گوی بین تمدن‌ها”، “جهان علیه خشونت و افراط گرایی”، “طرح صلح هرمز”، پشتیبانی از “پیمان های مربوط به سلاح های کشتار جمعی و شیمیایی” و “خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای” اشاره کرد.

در این پیام تاکید شد: معتقدیم امروز راه مقابله با چالش هایی که جامعه جهانی را تهدید می‌کند، تقویت همکاری‌های چند جانبه و پرهیز از یک جانبه گرایی است. این تنها رویکردی است که منجر به صلح، امنیت پایدار، عدالت و رفاه برای همگان خواهد شد.
 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید