وزیر مهاجران افغانستان خواستار رفع محدودیت روادید ایران شد

[ad_1]

در اطلاعیه‌ای وزارت امور مهاجران افغانستان که امروز یکشنبه پس از خبرهای کشته شدن شماری از مهاجران در امتداد مرز ایران منتشر شد، آمده است که مقامات دیپلماتیک هر ۲ کشور علت تردد غیرقانونی را برطرف کنند.

در اطلاعیه آمده است که  ایران و افغانستان راهکار عملی را ایجاد نمایند تا از تردد قاچاقی و غیرقانونی اتباع افغانستان از مرز بین ۲ کشور جلوگیری به عمل آید.

در این اطلاعیه آورده شده که بارها از طریق منابع مختلف در مورد پیامدهای ناگوار مهاجرت‌های قاچاقی اطلاع ‌رسانی کرده، اما با توجه به وضعیت کنونی کشور و جبر زندگی، شهروندان ما در شماری از موارد با چنین پیامدهای تکان دهنده‌ای روبرو می‌شوند.

هر چند سفارت جمهوری اسلامی ایران چند هفته پیش در اطلاعیه‌ای از آغاز ارائه خدمات کنسولی برای افغان‌ها خبر داد و گفت که خدمات کنسولی و صدور روادید از مسیر هوایی از سر گرفته شده است.

اما روز گذشته خبری در رسانه‌های افغانستان منتشر شد که حدود ۵۷ مهاجر افغان که بصورت قاچاقی وارد خاک ایران شده بودند توسط سربازان مرزی ایران به رودخانه هریرود پرتاب شده‌اند که در آن ۲۳ نفر جان باخته‌اند.

وزارت خارجه افغانستان ضمن ابراز تأسف از این رویداد اعلام کرد که هیأتی را تحت ریاست معاون وزارت خارجه برای بررسی این رویداد انتخاب کرده است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اما امروز یکشنبه وقوع این رویداد را به نقل از نیروی مرزی این کشور در خاک ایران رد کرد.

ایران و افغانستان بیش از ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که قاچاقچیان مواد مخدر از این مرز طولانی برای انتقال مواد مخدر وارد خاک ایران می شوند و گاهی مهاجران افغان غیر قانونی وارد ایران می‌شوند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید