نوید بهره‌برداری از ۱۱ پروژه آبرسانی استان فارس در ۹ ماه آینده

[ad_1]

به گزارش دریافتی دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی  استانداری فارس، محمود رضایی کوچی عنوان کرد: به‌دلیل اهمیت تامین آب شرب شهرهای این استان، اولویت سرمایه‌گذاری حوزه آب منطقه‌ای بر روی طرح‌های آبرسانی است.
وی آبرسانی به شهرهای ارسنجان و سعادت شهر، جهرم و قیر ، داراب و زرین دشت، فسا و استهبان، آبرسانی به شیراز ، احداث ساختمان سد کوار،  ساختمان سد نرگسی، اجرای شبکه آبیاری و زهکشی تنگ براق و  شبکه آبیاری و زهکشی تنگ فیروز آباد  و احداث ساختمان سد هایقر را از جمله پروژه های قابل افتتاح تا پایان سال جاری عنوان کرد .
وی به مشکلات و تنگناهای فارس در حوزه تامین آب اشاره کرد و گفت: محدودیت تامین منابع مالی ، بکارگرفته نشدن الگوی مصرف بهینه آب در بخش های مختلف مصرف، فرسودگی سازه های آبی و  شبکه های آبرسانی و در نتیجه کاهش بازدهی آنها، هدر رفت آب از شبکه و خطوط آبرسانی و آب های مشترک از مهمترین مشکلات در حوزه تامین آب است.
به گفته رضایی، مدیریت نامطلوب تقاضا و مصرف و هدر رفت آب از شبکه های آب و فاضلاب، برداشت بیش از حد مجاز از آب های زیرزمینی غیر مجاز،  مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی ، استفاده از آب شرب برای ساخت و سازها، هدر رفت آب در ساختمان ها و عدم استفاده از پساب فاضلاب، عدم تکمیل و احداث تصفیه خانه ها ،  خشک شدن تالابها ، از دیگر مشکلات در حوزه تامین آب است .
معاون عمرانی استانداری فارس کافی نبودن اعتبارات عمرانی در مقایسه با اعتبارات مورد نیاز و عدم تخصیص به موقع  اعتبارات ، تعرفه بسیار پایین قیمت آب بها و به تعبیری مجانی بودن آب به خصوص در بخش کشاورزی ، عدم تکمیل پروژه های آبرسانی و تکمیل سدهای در دست اجرا، تمایل کشاورزان به کشت برنج باتوجه به جاذبه بازار و عدم رقابت پذیری کشت های جایگزین ، نبود الگوی کشت مناسب و جایگزین محصولات پرمصرف آب ، را از دیگر معضلات حوزه تامین و مصرف آب در فارس اعلام کرد. 
رضایی با یادآوری طرح مهم انتقال آب از سد درودزن  به شیراز خاطر نشان کرد : به توجه به جایگاه استراتژیک و مدیریت بحران آب‌رسانی در شیراز،  بخش قابل توجهی از مشکلات مرتبط با حوزه تامین آب در شهر شیراز با اتفاقات خوبی چون خط دوم انتقال آب سد درود زن که در حال وقوع است مرتفع خواهد شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید