نمای کلی کپسول اکسیژن

سیلندرهای گاز یا کپسول  اکسیژن قابل حمل هنوز هم به طور گسترده در بیمارستانها و کلینیکهای سرپایی مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که کنسانترورهای قابل حمل اکسیژن برای درمان طولانی مدت اکسیژن به طور فزاینده ای عملی تر می شوند ، هنوز مکانی برای مخازن قابل حمل وجود دارد. بسیاری از پزشکان اکسیژن درمانی را از طریق مخازن استاندارد اکسیژن قابل حمل تجویز می کنند تا زمانی که بیمار از مصرف اکسیژن متوقف شود یا یک راه حل طولانی مدت لازم شود.

2 حالت کپسول اکسیژن قابل حمل

نمای کلی کپسول  اکسیژن یا CylindersPure اکسیژن در یک مخزن قابل حمل در 2 حالت مختلف ارائه می شود: گاز اکسیژن فشرده شده و اکسیژن مایع.

گاز اکسیژن فشرده شده

هوایی که در شرایط جوی استاندارد تنفس می کنیم حاوی 21٪ اکسیژن و 79٪ نیتروژن است (با برخی از گازهای کمیاب). با این حال ، گاز اکسیژن فشرده شده 99.5٪ اکسیژن خالص است. تولید کنندگان اکسیژن را از اتمسفر بیرون می آورند و فقط مولکول های گاز اکسیژن را فشرده می کنند ، سپس مخازن آلومینیومی را پر می کنند تا در حدود 2200 پوند در هر اینچ مربع (PSI) به فشار برسند. برای مقایسه ، فشار هوا در یک تایر اتومبیل استاندارد سدان حدود 40-44 PSI است ، بنابراین کپسول  اکسیژن تحت فشار قابل توجهی قرار دارند.

 

هنگامی که گاز اکسیژن فشرده شده از مخزن اکسیژن قابل حمل آزاد می شود ، فشار زیاد داخل مخزن ، اکسیژن را به سمت بیرون می کشد. انتشار فشار باعث ایجاد جریان لیتری اکسیژن می شود که به دستگاه انتقال اکسیژن مورد نظر شما (مانند یک کاناله بینی یا ماسک اکسیژن) منتقل می شود.

اکسیژن مایع

اکسیژن مایع نیز 99.5٪ اکسیژن خالص است ، اما به صورت مایع ذخیره می شود. اکسیژن مایع با خنک شدن گاز اکسیژن تا 297 درجه فارنهایت ایجاد می شود (1). هنگامی که اکسیژن مایع در معرض دمای گرمتر است ، دوباره به یک گاز تبدیل می شود. هنگام استفاده از مخزن اکسیژن مایع ، گاز تبدیل شده از طریق دستگاه انتقال اکسیژن مورد نظر شما ، مشابه گاز اکسیژن فشرده ، به بیرون منتقل می شود. برای جلوگیری از تبخیر ناخواسته ، اکسیژن مایع را باید در مخزن مخصوصی نگه دارید که به عنوان یک ترموس عمل می کند تا مایع سرد شود.

نمای کلی کپسول اکسیژن یا سیلندر
نمای کلی کپسول اکسیژن یا سیلندر

اکثر بیماران برای تشخیص جدید اکسیژن مایع تجویز نمی شوند. اکسیژن مایع به دلیل تجهیزات اضافی و آموزش های لازم برای استفاده از آن ، برای استفاده کوتاه مدت عملاً غیر عملی است. با این وجود ، دلیل اکسیژن مایع هنوز یک گزینه طولانی مدت معقول است که ارزان تر و حجیم تر است ، حتی اگر اکسیژن مایع برخی از چالش های اضافی را ایجاد کند که هنوز هم آن را برای استفاده روزانه مطلوب تر می کند.

اندازه و ظرفیت مخزن اکسیژن قابل حمل

اندازه های مختلف کپسول های اکسیژن از صنعتی تا قابل حمل وجود دارد. با این حال ، مخزن “E” بسیار رایج است.

 

مخزن اکسیژن “E” مخزن آلومینیومی به طول 3 فوت است که وزن آن حدود 8 پوند است و بسته به نوع سازنده ، از 2200-3000 PSI گاز اکسیژن فشرده شده در هر جایی حمل می کند. اگر به طور مداوم با سرعت 2 لیتر در دقیقه استفاده شود ، مخزن “E” حدود 5-6 ساعت دوام می آورد. در حالی که مخزن “E” هنوز هم قابل حمل تلقی می شود ، خیلی بلند است که با خیال راحت از مسافت طولانی حمل شود ، بنابراین معمولاً همراه با یک سبد خریداری می شود.

 

مخزن اکسیژن فشرده یا کپسول  اکسیژن قابل حمل

 

 

مخازن دیگری مانند مخزن Behemoth “H” (که قابل حمل نیست) یا مخازن کوچکتر مانند مخازن “C” و “D” وجود دارد. در حالی که مخازن “C” و “D” از نظر وزنی سبک تر بوده و دارای کیسه های حامل مناسب می باشند ، ظرفیت کل آنها برای نگه داشتن اکسیژن فشرده شده کمتر است ، به این معنی که اکسیژن کمتری در مخزن ذخیره می شود. بنابراین در حالی که مخزن “E” از مخزن “C” یا “D” قابل حمل نیست و نیاز به یک سبد برای مسافرت دارد ، ظرفیت بالاتر اکسیژن ذخیره شده آن را به متعادل ترین گزینه برای استفاده کوتاه مدت تبدیل می کند.

تنظیم کننده های جریان

تنظیم کننده های جریان با تبدیل واحدهای فشار در مخزن شما به عددی که در واحد جریان اندازه گیری می شود ، یعنی لیتر در دقیقه (LPM) کار می کنند. این ویژگی بسیار مهم است زیرا به شما کمک می کند مقدار خاصی از اکسیژن را برای ترشح تنظیم کنید ، یکی از مواردی که پزشک در LPM تجویز می کند. همچنین ، بدون تنظیم کننده ، مخزن اکسیژن آزاد صرفاً مقدار زیادی از گاز تحت فشار را به سرعت آزاد می کند ، که بسیار خطرناک است.

 

2 تنظیم کننده اصلی وجود دارد: جریان مداوم و جریان پالس با دوز.

 

جریان مداوم

اگر فقط به طور متناوب از اکسیژن استفاده می کنید ، به احتمال زیاد یک تنظیم کننده جریان مداوم خواهید داشت. این تنظیم کننده ها به شما امکان می دهند LPM را طبق دستور پزشک خود تنظیم کنید و همان میزان اکسیژن را تا زمانی که مخزن از بین برود یا خاموش شود به صورت دستی حفظ می کند.

 

جریان پالس-دوز

تنظیم کننده های جریان دوز پالس کمی پیچیده تر هستند. با تنظیم کننده پالس ، می توانید ظرفیت موثر مخزن اکسیژن قابل حمل خود را تا 6 برابر افزایش دهید. تنظیم کننده این کار را تنها با رها کردن ترکیدگی های کوتاه اکسیژن هنگام استنشاق انجام می دهد ، بنابراین در هنگام بازدم باعث کاهش میزان اکسیژن می شوید. شما هنوز هم می توانید LPM تجویز شده را به همان روش تنظیم کننده جریان مداوم تنظیم کنید.

https://www.berankard.com/product-category/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%B2%D9%84/%D9%86%DA%AF%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%B1%DB%8C/%DA%A9%D9%BE%D8%B3%D9%88%D9%84-%D8%A7%DA%A9%D8%B3%DB%8C%DA%98%D9%86/

مداحان سفیر سلامت مکتب حسین(ع) هستند Previous post مداحان سفیر سلامت مکتب حسین(ع) هستند
دستگیری وکیل قلابی در گرگان و چند خبر کوتاه از گلستان Next post دستگیری وکیل قلابی در گرگان و چند خبر کوتاه از گلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *