نخستین محموله کلزا و گندم خوزستان به سیلو منتقل شد

[ad_1]

برداشت گندم و دانه روغنی کلزا در سه روز اخیر، ابتدا از مناطق گرمسیری هندیجان ، ماهشهر ، خرمشهر و امیدیه در جنوب و جنوب شرق استان خوزستان شروع شده است.
جمشید بنی فری یکشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: نخستین محموله گندم به وزن چهار هزار و ۸۹ تن و کلزا به وزن ۳۳ تن و ۶۰۰کیلوگرم در سامانه خرید تضمینی تعاون روستایی ثبت و عملا” سیلوها وانبارهای ذخیره سازی با دریافت “کد” برای جذب و خرید تضمینی دسترنج کشاورزان خوزستانی عملیاتی شدند.
وی گفت:درهای سیلوها و انبارهای شبکه یکپارچه تعاون روستایی خوزستان برای خرید کلزا از ساعت هشت صبح تا ۲۰شب و برای خرید گندم ازهشت صبح تا ۲۲ شب به صورت یکسره بازهستند.
بنی فری با اشاره به مخاطرات ناشی از شیوع کرونا و ضرورت جذب سریع کلزا و گندم مازاد برنیاز کشاورزان اظهار داشت:تلاش می‌شود کشاورزان با کمترین معطلی ، کلزا و گندم تولیدی خود را به سیلوها تحویل دهند.
مدیرکل تعاون روستایی خوزستان به اشاره به اینکه برای سرعت عمل در مدیریت خرید گندم ودانه روغنی کلزا و تامین امکانات سخت افزاری مرتبط با ذخیره سازی و خرید گندم و کلزا، خوزستان به چهار بخش تقسیم شده است افزود: برای هر بخش از استان نیز یک ستاد معین تعیین شده تا مدیریت بهتری بر خرید محصول گندم و کلزا داشته باشند.
وی با بیان اینکه تا ۲ هفته آینده پیک عملیات خرید گندم و کلزا در خوزستان خواهد بود اظهار داشت فرایند خرید گندم در خوزستان حدود ۴۰روز است که زمان بسیار فشرده‌ای خواهد بود.
هدف‌گذاری برای خرید ۱.۱میلیون گندم توسط شبکه تعاون روستایی خوزستان
مدیرکل تعاون روستایی خوزستان گفت:خرید تضمینی ۱.۱ میلیون تن گندم و ۷۰هزار تن دانه روغنی کلزا در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۳۹۸ توسط شبکه یکپارچه تعاون روستایی خوزستان هدف‌گذاری شده است.
وی خرید هرکیلوگرم گندم معمولی را ۲۵هزار ریال ، گندم دروم ۲۶هزار ریال و کلزا را ۴۶هزار ۶۰۲ ریال بیان کرد و افزود:بهای خرید تضمینی این ۲ محصول حداکثر ظرف سه روز توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی خوزستان به حساب  کشاورزان واریز می‌شود.
به گزارش ایرنا پیش بینی‌های اولیه سازمان جهادکشاورزی خوزستان حاکی از آن است که امسال ۱.۸میلیون تن گندم در خوزستان تولید که از این میزان ۱.۵میلیون تن به نرخ تضمینی خریداری خواهد شد ضمن آنکه خرید تضمینی دانه روغنی کلزا ۱۱۵هزار تن خواهد بود.
استان خوزستان با تولید سالانه ۱۶.۵میلیون تن محصولات زراعی و باغی به ارزش ۲۰۰هزار میلیارد ریال ، از نظر حجم و تنوع تولید در مقام نخست کشوری قرار دارد.
گندم ، جو ، برنج ، نیشکر ، خرما ، انواع مرکبات گرمسیری و سردسیر ، چغندرقند ، دانه های روغنی ، ذرت دانه ای و علوفه‌ای مهمترین تولیدات کشاورزی خوزستان به شمار می‌رود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید