مقام آذری: حمله به خط لوله نفتی باکو -تفلیس- جیهان نافرجام ماند

[ad_1]

“حاجی اف” لحظاتی پیش در صفحه توییتری خود نوشت: نیروهای ارمنستان خط لوله نفتی باکو –  تفلیس – جیهان را با موشک خوشه ای  مورد هدف قرار داده و این موشک در ۱۰ متری این خط لوله در اراضی شهرستان “یولاخ” اصابت کرده است.

 وی افزود: قطعات این موشک خوشه ای در نزدیکی خط لوله باکو –تفلیس –جیهان به اطراف پخش شده ولی به این سازه حمل و نقل نفتی خسارتی وارد نشده است.

مامورین نهاد دولتی مین زدایی جمهوری آذربایجان بلافاصله پس از وقوع این حادثه در محل انفجار موشک حاضر شدند.

خط لوله نفتی باکو –  تفلیس –جیهان نفت جمهوری آذربایجان را از طریق خاک این کشور و گرجستان به بندر جیهان ترکیه در ساحل دریای مدیترانه انتقال می دهد.

مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ میلادی به درگیری‌های نظامی تبدیل شد.

براثر این مناقشه هفت شهرستان جمهوری آذربایجان به اشغال نیروهای ارمنستانی درآمد.

در سال ۱۹۹۴ میلادی با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، ولی تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشته است.

روز یکشنبه ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور ازسر گرفته شد و  وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای، نیروهای ارمنستان را آغاز کننده عملیات و نخست وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را آغازکننده حمله دانست.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید