مشکلات مسلمانان مهاجر برای دفن اموات در فرانسه

[ad_1]

این روزنامه شنبه شب در مورد دفن یک مسلمان فوت شده می‌نویسد، مردان میانسال با استفاده از ماسک و دستکش بر بالای سر یک قبر تازه حفاری شده حضور دارند و به سختی در حال دفن یک زن ۶۰ ساله فرانسوی و مراکشی در بخش مسلمانان یک گورستان در شهری در شمال پاریس هستند. 

این زن فرانسوی و مراکشی بر خلاف نظر خود (وصیت) در محلی دورتر از یک هزار و ۸۰۰ مایلی یعنی روستای اطلس صغیر در مراکش دفن می‌شود. 

حکیم پسر این زن تازه دفن شده می‌گوید: ما مادر خود را در اینجا دفن کردیم، اما نمی‌دانیم که آیا می‌توانیم در آینده وی را به میهن خود بازگردانیم. 

به دنبال شیوع ویروس کرونا و بستن مرزها برای مهار این بیماری، مسلمانان مهاجر فرانسه با مشکل عدم بازگرداندن متوفای خود به کشور مبدا رو به رو هستند و حتی آنان برای یافتن محل مناسب و یا قراردادن جنازه به سمت مکه (قبله) طبق آیین و سنن با مشکل مواجه‌اند. 

اگرچه مشکل کمبود قبرستان مناسب برای دفن مسلمانان در فرانسه چندین دهه است که وجود دارد، اما بیماری کووید ۱۹ موجب شده تا دغدغه مسلمانان در این خصوص و دفن متوفای آنان در فرانسه برجسته شود. 

شمس‌الدین حافظ رییس مجلس جامع پاریس می‌گوید: ویروس کرونا متاسفانه با قدرت تمام به جامعه مسلمانان صدمه زده است. 

«اولیور وران» وزیر بهداشت فرانسه روز شنبه گفت محدودیت‌های ویژه دوره کرونا در این کشور تا ۲ ماه دیگر ادامه خواهد داشت. 

وی در نشست خبری همچنین اعلام کرد که محدودیت‌های کلی تا ۲۴ جولای (جمعه سوم مرداد) در این کشور ادامه خواهد یافت. 

این در حالی است که لغو وضعیت اضطراری که از ۲۴ مارس (سه شنبه ۵ فروردین) آغاز شده، خطر شیوع شدید کرونا را به همراه دارد. 

در فرانسه تاکنون ۱۶۷ هزار و ۳۴۶ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۲۴ هزار و ۵۹۴ نفر نیز جان باخته‌اند.  

طبق آخرین خبرها کشورهای اروپایی از نظر میزان ابتلا و فوت بیماران ویروس کرونا همچنان پس از آمریکا در صدر جهانی قرار دارند. 

آمارهای جهانی نشان می‌دهد که اسپانیا، ایتالیا، بریتانیا، فرانسه و آلمان به ترتیب پس از آمریکا از نظر شمار مبتلایان و جانباختگان ناشی از ویروس کرونا در جهان در رده‌های بعدی قرار دارند. 
 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید