لاوروف و پومپئو درباره پیشنهاد پوتین گفت‌وگو کردند

[ad_1]

به گزارش روز شنبه ایرنا از کمرسانت روسیه، طرف روسی مجدداً حمایت کامل خود را از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که مبنای قانونی برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک برای حل و فصل برنامه هسته ای ایران ایجاد کرده، اعلام کرد.

لاوروف تاکید کرد که انعقاد این توافق در سال 2015 یک دستاورد مهم سیاسی و دیپلماتیک با هدف تقویت رژیم منع گسترش سلاح های هسته ای و امنیت منطقه ای در خاورمیانه است.

گفتنی است اعضای شورای امنیت سازمان ملل این هفته پیش نویس قطعنامه ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران را رد کرد تا آمریکا با شکستی سنگین در عرصه بین المللی برای همراه کردن دیگر کشورها علیه ایران روبرو شود.

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا هم در این تماس با انتقاد از اعضای شورای امنیت سازمان ملل، مدعی شد که آنها با همراهی نکردن آمریکا، رسالت خود را انجام داده اند.

ولادیمیر پوتین روز جمعه با اعلام حمایت کشورش از برجام، خواستار برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت با مشارکت ایران و آلمان شد.

پوتین گفت:خلیج فارس نباید محلی برای شانتاژ و دیکته کردن باشد.

وی با بیان اینکه روسیه به طور کامل به برجام ( برنامه جامع اقدام مشترک) پایبند است، اظهار داشت: روسیه از تعامل با همه طرف‌های علاقه مند به آرام کردن اوضاع در خلیج فارس استقبال می کند.

رییس جمهوری روسیه اضافه کرد: روسیه پیشنهاد می کند در نشست فوق العاده سران شورای امنیت، با مشارکت آلمان و ایران درباره پارامترهای تشکیل مکانیزم امنیت در منطقه خلیج فارس توافق بدست آید.

پوتین هدف از درخواست خود را مشخص کردن و تشریح گام ها و اقدامات در راستای جلوگیری از تقابل و وخیم شدن اوضاع در شورای امنیت سازمان ملل خواند و اضافه کرد: حمایت جمعی از اجرای بی وقفه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که پایه حقوقی بین المللی برای تحقق برجام بود، بسیار مهم است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید