فروش مواد مخدر در عطارها!

اعتماد مردم به عطرها و داروهای گیاهی همیشه خوب نیست و بعضی اوقات می تواند مشکل ساز باشد. مانند اخبار مربوط به فروش مواد مخدر در عطرها در قالب داروهای ترک اعتیاد. با این حال ، وزارت بهداشت قبلاً هشدارهایی در مورد این موضوع صادر کرده است.
به گزارش گروه فضای مجازی «خبرگزاری دانشجو» ، این ماده مخدر برای ترک اعتیاد گیاهی وارد شد. “ترک اعتیاد در 10 روز” تبلیغی است که طی چند سال گذشته در شیشه ، درها و دیوارهای مغازه های گیاهان دارویی به طور گسترده دیده می شود. بسیاری از خانواده ها به آن اعتماد دارند و سعی در ترک اعتیاد خود یا اعضای خانواده خود دارند. غافل از اینکه این دارو خود اعتیاد آور است و فرد را از سوراخ به سوراخ می اندازد!

دکتر محمدرضا قدیرزاده ، رئیس گروه مطالعات سازمان پزشکی قانونی ، گفت: داروهایی که به عنوان اعتیاد گیاهی در عطرها فروخته می شوند ، اغلب حاوی مواد شیمیایی و اعتیاد آور هستند و برخی از بیماران معتاد می گویند برای ساختن آنها از مواد مخدر استفاده می کنند.

براساس تحقیقات این گروه ، بیش از 90 درصد از داروهای اعتیاد گیاهی در عطرها حاوی داروی شیمیایی دیفنووکسیلات و با خطرناک تر بودن داروهای اعتیاد آور مانند ترامادول و کدئین هستند. این در شرایطی است که ترامادول این روزها به عنوان یکی از اعتیاد آورترین و روانگردان شناخته شده است و معتاد شدن به آن بسیار خطرناک است. اما وجود ترامادول در این داروهای اعتیاد باعث می شود فرد احساس خوشبختی کند و فکر کند ترک اعتیاد مؤثر بوده است!

مدتی پیش جعفر میرفخراعی دبیر انجمن تولید کنندگان گیاهان دارویی نیز خبر داد که تریاک قاچاق در برخی از عطرها به فروش می رسد!

محمد باقر صابری ظفر قندی مدیرکل درمان و پشتیبانی اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز این موضوع را تا حدودی تأیید کرد و گفت: “متأسفانه مدتهاست که عطر و طعم در ارائه خدمات درمان اعتیاد نقش داشته اند و این امکان وجود دارد که در برخی از موارد داروهای دارویی عطریات از “متادون و حتی داروها باید در دسترس باشند.”

در عین حال ، رئیس اتحادیه عطاران و سقط جنین این موضوع را انکار کردند ، اما همچنین تأکید کردند که فروش داروهای اعتیاد آور و داروهای گیاهی در عطرها ممنوع است و افراد می توانند چنین تخلفاتی را به 55629822 گزارش دهند.

البته این فقط مربوط به اعتیاد به مواد مخدر نیست؛ داروهایی که ادعا می کنند باعث نازک شدن افراد می شود نیز ممکن است حاوی دارو باشد. اخطارهای مکرر در مورد استفاده از مواد مخدر شیشه ای در ترکیب این داروهای به اصطلاح گیاهی وجود دارد ، اما این داروها هنوز هم در عطرها فروخته می شوند.

به گفته دکتر محمود خدوادوست ، معاون وزیر طب سنتی و رئیس مرکز پزشکی قانونی ، عطر سازان به طور غیرقانونی از داروهای لاغری ، درمان اعتیاد ، دیابت ، چاقی و غیره استفاده می کنند و داروهای متنوعی را ارائه می دهند که بسیاری از آنها عطر ، ناشناس است. و بدون نسخه ، و به سادگی سعی کنید با اضافه کردن برخی از آلکالوئیدها رنگ و بوی گیاه را تغییر دهید. در حقیقت ، اعتقاد مردم به استفاده از داروهای گیاهی سوءاستفاده می شود.

مرجع مشخص نیست

عطرهای غیر مجاز و بدون مجوز در شهرهای مختلف نادر نیستند و این بارها توسط مسئولان بیان شده است. به گفته دکتر میرفخرایی ، دبیر انجمن تولیدکنندگان گیاهان دارویی ، در حال حاضر 4 هزار و 700 عطر فروش غیرقانونی در کشور فعالیت می کنند و دکتر محمود خدوادوست تأکید کرده است که هیئت دولت توزیع داروهای مرکب در عطرها و سیستم های نظارت را تصویب کرده است. وزارت صنعت ، معدن و تجارت باید کنترل بیشتری داشته باشد.

چگونگی تولید برخی داروهای گیاهی بویژه داروهای اعتیاد باعث افزایش حساسیت می شود. دکتر محمدرضا قدیرزاده درباره منشأ تولید داروهای اعتیاد به گیاهان گفت: هیچ استانداردی برای تولید چنین داروهایی وجود ندارد ، عطر سازان این مواد را از کارگاه های تولید زیرزمینی می گیرند و متأسفانه می بینیم که کارگاه های زیرزمینی زیادی وجود دارد. اطراف تهران. ” “برخلاف تصور عموم ، این داروها خارجی نیستند ، اما در داخل ایران تولید می شوند.”

به نظر می رسد وزارت بهداشت و وزارت صنعت هنوز تصمیمی در مورد اینکه چه کسی باید بر عطرها و فعالیت های آنها نظارت کند ، تصمیم نگرفته اند و همین امر باعث شده است که عطر سازان به جای استفاده از اعتماد مردم به داروهای گیاهی ، ترامادول ، کدئین و شیشه به جای خود ادامه دهند. از اعتیاد و داروهای گیاهی لاغری خلاص شوید و مردم را نسبت به گذشته بیمارتر کنید!

منبع

دیدگاهتان را بنویسید