طرح کاداستر در ۲۵۹ هزار هکتار از اراضی ملی زنجان اجرا شده است

طرح کاداستر در ۲۵۹ هزار هکتار از اراضی ملی زنجان اجرا شده است

خلیل آقاجانلو روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرستان‌های زنجان، طارم و ماهنشان به ترتیب با ۹۹ هزار و ۸۵۹، ۶۵ هزار و ۶۷۶ و ۲۲ هزار و ۶۱۰ هکتار بیشترین میزان اجرای کاداستر از لحاظ مساحت را دارند.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان‌های ایجرود، خدابنده، ابهر، سلطانیه و خرمدره نیز به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

آقاجانلو تصریح کرد: زنجان در اجرای طرح کاداستر از استان‌های پیشرو کشور است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با بیان اینکه ریشه کاداستر از کلمه یونانی کاتاستیکن به معنی دفتر یادداشت است، افزود: کاداستر به نقاطی اطلاق می‌شود که هدف از آن تعیین محدوده‌های مالکیتی به همراه اطلاعات حقوقی مرتبط به هر ملک است.

این مسؤول گفت: اجرای این طرح با تزریق اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی صورت می‌گیرد.

وی اظهار داشت: مشخصه‌های زمین مانند اندازه، کاربری، مشخصات رقومی، ثبتی و یا حقوقی در اجرای طرح کاداستر به نقشه بزرگ‌مقیاس اضافه می‌شود.

آقاجانلو خاطرنشان کرد: اهداف اصلی اجرای طرح کاداستر اراضی، اِعمال استانداردهای کاداستر در نقشه‌های اجرای مقررات تثبیت مالکیت دولت، ایجاد سامانه کاداستر اراضی ملی و دولتی منطبق بر پایگاه ملی اطلاعات مکانی و اخذ اسناد تک‌برگی اراضی ملی و دولتی است.

وی با اشاره به دستورالعمل کاداستر ملی ابراز کرد: این دستورالعمل شامل مطالعه و اسکن پرونده، جمع‌آوری اطلاعات مکانی، تشکیل بانک اطلاعاتی، تطبیق اطلاعات با طبیعت (جانمایی) و ارائه راهکارهای اجرایی، تدوین و برنامه اجرایی کاداستر، کمیته فنی و ممیزی، اعمال اصلاحات کمیته ممیزی و تهیه کاداستر پلاک، تهیه نهایی کاداستر و پیاده‌سازی و بهره‌برداری سامانه کاداستر اراضی ملی است.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *