صنعتگران فردیس خواستار توسعه شهرک صنعتی سیمین دشت شدند

صنعتگران فردیس خواستار توسعه شهرک صنعتی سیمین دشت شدند

[ad_1]

شماری از صنعتگران اظهار داشتند که سیمین دشت یکی از موفق ترین شهرک های صنعتی غیردولتی استان البرز و چه بسا کشور به شمار می رود و می طلبد که مسوولان ذیربط ضمن برطرف کردن موانع موجود، در الحاق زمین مجاور این شهرک که به منظور اجرای طرح توسعه این شهرک صنعتی در نظر گرفته شده است، تسریع کنند.

اکنون ۲۹۰ واحد تولیدی و صنعتی با اشتغال ۱۰ هزار نیروی انسانی در وسعت ۹۷ هکتاری شهرک صنعتی سیمین دشت در حال فعالیت هستند.

 این درحالی است که این صنعتگران می گویند برای اجرای طرح توسعه این شهرک صنعتی انواع و اقسام مجوزهای مورد نیاز از نهادها و دستگاههای اجرایی ذیربط را دریافت کرده و کلیه مراحل قانونی را نیز رعایت کرده اند، اما مشخص نیست که چه بهانه ای مانع اجرای این طرح شده است.

آنان با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری امسال را به عنوان سال جهش تولید نامگذاری کردند، مدعی شدند که در صورت رفع این موانع و اجرای طرح توسعه در ۷۰ هکتار زمین که طبق چهارچوب های قانونی به محدوده این شهرک الحاق شده، می توانند ظرفیت شهرک صنعتی سیمین دشت را به ۲ برابر افزایش داده و برای ۶ تا هفت هزار نفر دیگر بطور مستقیم ایجاد اشتغال کنند.

به گفته آنان دست اندرکاران و اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شهرک صنعتی سیمین دشت که به عنوان یکی از معدود شهرک های صنعتی غیردولتی دارای مصوبه است، اکنون پرونده قطوری از مکاتبات متعدد و مستند با نهادها، سازمانها و دستگاههای اجرایی ذیربط کشوری، استانی و شهرستانی را در اختیار دارند که نشان دهنده دقت و تعهد این مجموعه صنعتی در اجرای دستورالعمل های قانونی در زمینه های مختلف از جمله طرح توسعه این شهرک صنعتی است.

 طرح توسعه این شهرک مصوبه هیات وزیران را هم دارد

این صنعتگران تاکید کردند که مدیریت این شهرک صنعتی غیردولتی، مجموعه مکاتبات مبسوطی با سازمان و نهادهای متعددی از شورای برنامه ریزی در توسعه استان البرز، کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان و معاون برنامه ریزی شهرستان فردیس گرفته تا معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، معاون حقوقی و امور مجلس و استانهای وزارت صمت، سازمان حفاظت محیط زیست و دهها دستگاه اجرایی تا معاول اول رییس جمهوری را انجام داده است، تا اینکه در نهایت موفق به کسب مصوبه هیات وزیران شده اند که حرف آخر در خصوص اجرای هر طرح و برنامه ای از جمله توسعه شهرک صنعتی سیمین دشت محسوب می شود.

آنان گفتند: پیرو اقداماتی به منظور رشد اشتغال و ایجاد یک شهرک صنفی صنعتی با شکل دهی واحدهای کوچکتر به جهت توان خرید تولیدکنندگان خرده و جمع آوری و انتقال مشاغل مزاحم از شهرهای دیگر چون کرج در مصوبه هیات دولت تحت عنوان بند 6 مورد تاکید قرار گرفته است که این بند نیز از طرف مدیریت شهرک صنعتی سیمین دشت مورد پذیرش قرار گرفته و روال آن نیز با تفکیک قطعات  انجام شده است.

صنعتگران شهرک صنعتی سیمین دشت همچنین مدعی شدند اگر شرکت شهرک های صنعتی استان البرز برای تسریع در این روند به موقع و پیگیرانه عمل می کرد، حال چنین مشکلی در مسیر اجرای طرح توسعه این شهرک صنعتی ایجاد نمی شد و این نگرانی وجود نداشت که هر لحظه با امکان ابطال احتمالی اسناد، تولید و تولیدکنندگان آنهم در چنین شرایط دشواری با خسارات جبران ناپذیری مواجه شوند.

به گفته آنان اگر شرکت شهرک های صنعتی استان همت لازم را به خرج می داد، اکنون با اندکی همت و اراده طرح توسعه آن در محدوده ۷۰ هکتاری اجرا شده بود و شاهد پویایی و پیشرفت هرچه بیشتر آن بودیم .

این صنعتگران ضمن تحسین عملکرد استاندار البرز در رفع موانع تولید در این استان اظهار داشتند که البته در این میان جدا از همه مسایل پیش آمده و گلایه و دل نگرانی مدیریت و صنعتگران و تولید کنندگان شهرک صنعتی سیمین دشت فردیس، خواستار ورود جدی تر استاندار به رفع مشکلات این شهرک شدند.

این صنعتگران و تولید کنندگان همچنین رای اعتماد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به آقای رزم حسینی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت را به فال نیک گرفته و موجب ایجاد گشایش در اجرای طرح توسعه این شهرک صنعتی ارزیابی کردند، ضمن اینکه از همه بخصوص اهالی رسانه خواستند تا صدای آنان را به گوش مسوولان ذیربط برسانند.

مدیرعامل شهرک صنعتی سیمین دشت در رابطه با طرح توسعه این شهرک به خبرنگار ایرنا گفت: این طرح در سال ۱۳۹۲ مصوبه هیئت وزیران بود که در این مصوبه محدوده سیمین دشت از شمال رودخانه کرج، شرق اراضی هفت جوی و از غرب به شهرک وحدت و جنوب جاده شهریار ۱۷۳ هکتار تعریف شد.

محمدرضا سمیعی افزود: در آن سال به دنبال اخذ پروانه شهرک صنعتی غیر دولتی بودیم در آن زمان به دلایلی گفتند که زیر ۱۰۰ هکتار پروانه صادر و فعالیت آغاز شد.

وی اظهار داشت: ضلع شرقی شهرک صنعتی سیمین دشت که ۷۰ هکتار است هنوز الحاق نشده است در این الحاق که ۱۴۰ قطعه زمین تقسیم بندی شده برای احداث واحدهای تولیدی و صنعتی که از این ۷۰ هکتار فقط ۵ هکتار به صنوف مزاحم شهری اختصاص می یابد.

وی افزود: در زمان مدیرعامل سابق شرکت شهرک های صنعتی استان البرز با اجرای طرح الحاق و توسعه موافقت نکرد.

مدیرعامل شهرک صنعتی سیمین دشت فردیس گفت که طی بازدیدی که محسن صالحی نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از شهرک صنعتی سیمین دشت داشتند قول مساعد دادند که پیگیر طرح الحاق شهرک می شوند و مصوبه هیئت وزیران را مجدد مطرح می کنند تا این طرح اجرای شود.

طرح توسعه شهرک صنعتی سیمین دشت در دستور کار است

فرماندار فردیس نیز گفت: حدود ۳۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در سیمین دشت فعال است که مجموعه هیات مدیره این شهرک درخواستی را برای افزایش محدوده شهرک ارایه کردند، لذا این طرح اکنون در دستور کار معاون اقتصادی استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت و همچنین شرکت شهرکهای صنعتی استان است.

ابوالفضل اینانلو افزود: زمین این طرح در مجاورت شهرک صنعتی سیمین دشت واقع است که چند واحد تولیدی و صنعتی از جمله شرکت داروسازی سیناژن قسمتی از آن را خریداری کرده و در حال پیگیری از طریق صاحبان ملک هستند.

 طرح توسعه موجب افزایش اشتغال و رونق تولید شود  

 اینانلو با تاکید بر اینکه اجرای طرح توسعه و بیشتر شدن وسعت این شهرک صنعتی، موجب افزایش اشتغال و رونق تولید خواهد شد، افزود: موضوع الحاق زمین به شهرک صنعتی سیمین دشت با یکسری مشکلات از نظر سند مالکیت و نوع کاربری مواجه است، بنابراین ما این موضوع را به معاون اقتصادی استاندار البرز ارجاع داده ایم.

وی ادامه داد: الحاق زمین و طرح توسعه این شهرک در حالی در دستور کار قرار گرفته که نیاز است  در کارگروه مربوطه به تصویب برسد، چون یکسری کارها را باید معاونت اقتصادی استانداری و یکسری دیگر از کارها باید توسط معاونت امور عمرانی استانداری انجام شود تا در جلسات ویژه موضوع تغییر کاربری آن مورد رسیدگی قرار گیرد.

فرماندار فردیس گفت: زمین مورد نظر برای اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی سیمین دشت اکنون دارای کاربری کشاورزی است که باید به کاربری صنعتی تغییر کند تا ضمن رفع مشکل سند زمین از طریق استعلام از ثبت، بتوان مجوز لازم برای اجرای طرح توسعه را دریافت کرد که همه این امور در استانداری در حال پیگیری است.

اینانلو افزود: این طرح تا جایی واجد اهمیت است که حتی وقتی وزیر کشور بازدیدی از شرکت داروسازی سیناژن داشتند، کمک به توسعه این شرکت دانش بنیان و تولید کننده داروهای خاص را مورد تاکید قرار دادند.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا، تقویت اینگونه واحدهای تولید دارو را ضروری دانست و گفت: با توجه به اینکه استاندار البرز هم همواره اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی سیمین دشت را مورد تاکید قرار داده است، اکنون در حال پیگیری و ایجاد ساز و کار قانونی برای اجرای این طرح مهم هستیم.

شهرک صنعتی سیمین ‌دشت فردیس تنها شهرک صنعتی مصوب غیردولتی  است که در سال ۱۳۵۸ راه اندازی شد و اکنون به عنوان یکی از شهرک های صنعتی موفق متعلق به بخش خصوصی فعالیت می کند.

بسیاری از اهالی صنعت و اقتصاد اجرای طرح توسعه آن را تحولی چشمگیر در افزایش ظرفیت تولید و اشتغال این شهرک صنعتی ارزیابی می کنند.

[ad_2]

Source link

استفاده کودکان و نوجوانان از رسانه تا قبل از دو سالگی ممنوع است Previous post استفاده کودکان و نوجوانان از رسانه تا قبل از دو سالگی ممنوع است
چین از آمریکا در نهادهای بین المللی شکایت کرد Next post چین از آمریکا در نهادهای بین المللی شکایت کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *