شرایط برای حریق در تابستان امسال بسیار مساعد است

[ad_1]

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «سحر تاجبخش مسلمان» در نشست خبری که روز یکشنبه ۱۸ خردادماه در محل این سازمان برگزار شد، بارش‌های سال زراعی جاری در کشور را قابل توجه خواند و گفت: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون، بارش‌های قابل‌ملاحظه‌ای در کشور اتفاق افتاده است؛ هر چند که مقدار بارش‌ها به اندازه سال گذشته نیست اما همچنان میزان بارش‌ها در کشور بالاتر از مقادیر نرمال است.

وی با اشاره به اینکه، مجموع بارش‌های کشور نسبت به سال گذشته هشت درصد پایین‌تر اما نسبت به میانگین بلندمدت حدود ۳۰ درصد بیشتر بوده است، گفت: با بارش‌های خوبی که در کشور شاهد بوده‌ایم، رشد علفزارها به خصوص در مناطق کوهستانی تقویت شده است و هرچه به سمت فصل گرم‌تر می‌رویم با خشک‌شدن این علف‌ها، کاهش رطوبت و گرم شدن هوا، شرایط برای ایجاد حریق بسیار مساعد می‌شود. این حریق‌ها می‌تواند عامل انسانی یا طبیعی داشته باشد و ضروری است کسانی که پا به این مناطق می‌گذارند، نسبت‌به حضور در طبیعت، حساسیت بیشتری داشته باشند؛ زیرا شرایط جوی در این مناطق برای ایجاد حریق، بسیار مهیا خواهد بود و احتمال گستردگی این حریق نیز بالا است.

تاج بخش با اشاره به اینکه در سال زراعی جاری که بخش اعظم بارش‌های آن اتفاق افتاده است، تامین منابع آبی مورد نیاز از طریق بارش به خوبی انجام شده است، افزود: ما در سال زراعی جاری با توجه به شروع بحران کرونا به‌خصوص در ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ بیشترین بارش‌های سیل‌آسا را تجربه کردیم و شرایط سخت و سنگینی را پشت سر گذاشتیم. با توجه به همه‌گیری بیماری کرونا در کشور و دستورالعمل‌هایی که موظف به اجرای آن‌ها بودیم، مجبور شدیم، یک‌سوم از نیروهای سازمان هواشناسی را با توجه به قوانین و مقررات به دورکاری ببریم؛ اما عملیات سازمان هواشناسی ۲۴ ساعته است و از حجم فعالیت‌هایمان در این مدت کم نشد.

رییس سازمان هواشناسی، عنوان‌کرد: در دو ماه پر بارش کشور یعنی ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ در طول حدود ۶۰ روز ما بیش از ۸۰ رخداد سیلاب را در کشور ثبت کردیم که به معنی وقوع روزانه یک سیلاب در این مدت است. ما در بخش‌های پایش، پیش‌بینی و سایر بخش‌های زیرساختی کشور در این مدت مدیریت خوبی داشتیم و پیش‌بینی‌هایی که امسال صادر کردیم، پیش‌بینی‌های خوبی بود؛ هرچند در برخی موارد نیز مشکلاتی وجود داشت که اجتناب‌ناپذیر است.

وی ادامه داد: در بارش‌هایی که اتفاق افتاد بسیاری از استان‌های ما بارش‌های قابل‌ملاحظه را تجربه کردند. در هرمزگان در تمام ایستگاه‌های هواشناسی، افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی بارش‌ها را ثبت کردیم. در سیستان و بلوچستان در تمام ایستگاه‌ها بارش بالای ۵۰ درصد از میانگین بلندمدت به ثبت رسید. در جنوب کرمان در شهرستان‌های کهنوج و قلعه گنج نیز بارش‌های بالای ۱۵۰ درصد نسبت به میانگین بلندمدت ثبت شد. همچنین در بخش‌های مرکزی از جمله استان‌های تهران، البرز و شرق سمنان نیز بارش، قابل‌ملاحظه بود. به‌عنوان مثال در ایستگاه مهرآباد تهران، بیش از ۶۰ درصد بارش بالای نرمال را با دوره بازگشت تقریباً ۶۹ ساله به ثبت رسانده‌ایم؛ به این معنی که هر ۶۹ سال یک‌بار این اتفاق می‌تواند رخ دهد. همین‌طور برای شهرستان گرمسار در شرق استان سمنان، بارش بیش از ۴۳ درصد بالاتر از نرمال با دوره بازگشت ۸۱ سال را به ثبت رساندیم. در ایستگاه زهک استان سیستان و بلوچستان نیز بارش ۱۹۲ درصد بالاتر از میانگین ثبت شد و در چابهار بارش ۱۹۰ درصد بالای نرمال را داشتیم که قابل‌ملاحظه است.

رخداد فرآیندهای حدی در کشور نشانگر تغییر اقلیم

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه، رخداد فرآیندهای حدی در کشور، تغییر اقلیم را به وضوح نشان می‌دهد، تصریح کرد: ما موظفیم با توجه به قوانین بالادستی از جمله قانون مدیریت بحران که وظایف سنگینی را به عهده ما گذاشته است، پایش و پیش بینی شرایط جوی را به به بهترین نحو ممکن انجام دهیم.

ثبت بیشترین بارش‌ها در استان گیلان، بیشترین کاهش در کهگیلویه و بویراحمد

وی، گفت: در مجموع بیشترین بارش‌ها در سال زراعی جاری با ۸۲۰ میلیمتر در استان گیلان به ثبت رسیده است و پس از آن استان‌های مازندران و لرستان به ترتیب با ۶۸۰ و ۵۸۰ میلی‌متر قرار دارند. کمترین میزان بارندگی نیز در استان‌های یزد، خراسان‌جنوبی و اصفهان با ۱۲۰ تا ۱۶۰ میلی‌متر گزارش شده است. در استان‌های غربی کشور عمدتاً در بخش‌های زاگرس میانی از جمله  استان‌های، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و کرمانشاه، متاسفانه بارش کمتر از نرمال بوده است. بیشترین کاهش بارندگی را در استان کهگیلویه و بویراحمد داشته‌ایم. میانگین بارش‌ها در این استان به‌طور معمول، هزار و ۵۰ میلی‌متر است که امسال تاکنون ۲۰ درصد کمتر از این مقدار به ثبت رسیده و بنابراین همچنان در این مناطق خشکسالی حاکم است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید