سیستم جامع هواشناسی کشاورزی در بروجرد نصب شد

[ad_1]

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا  اعلام کرد: در راستای اهداف سلامت محور این سیستم که از پیشرفته ترین ایستگاههای ثبت اطلاعات هواشناسی کشاورزی تحت وب بوده و تماما ساخت شرکت‌های بومی دانش بنیان و هنر دست جوانان ایرانی است در باغات سیب شهرستان بروجرد نصب شد.

عزت الله نباتی گفت: از آنجا که آمار هواشناسی در ایجاد ارزش‌های اقتصادی و اجتماعی بسیار موثر بوده و تقریبا در تمام طرحهای ملی و زیربنایی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد ، نقش کلیدی این آمارها در بخش کشاورزی می بایست پررنگتر دیده شود.

 وی اظهار داشت: محصولات کشاورزی همواره در معرض تهاجم پدیده های قهری وابسته به هواشناسی  از قبیل تگرگ ،سرمازدگی، سیلابهای مخرب و آفتاب سوختگی قرارداشته و دارند و هواشناسی کشاورزی پتانسیل های اقلیمی هر منطقه را منطبق با نیازها و محدودیت های جوی شناسایی کرده و از این رهگذر به تولید بهترین  محصولات منجر می‌شود.
 نباتی افزود: در صورتی که از داده های ایستگاههای هواشناسی در کنار دانش فنی کشاورزی بخوبی استفاده شود می‌تواند علاوه بر کاهش خسارات ناشی از بلایای طبیعی متاثر از آب و هوا باعث افزایش عملکرد کمی و کیفی نیز شود.
به گفته وی پتانسیل یابی اقلیمی کشاورزی به منظور استفاده بهینه از آب ‌خاک موجب حفظ منابع طبیعی شده و سازگاری کاشت و تولید محصولات با منطقه بیشتر مد نظر قرار می‌گیرد.

وی گفت: برای خرید و نصب این دستگاه ۴۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید