سالانه ۲۱ میلیون نفر ساعت در اصفهان آموزش فنی و حرفه‌ای می‌بینند

[ad_1]

آرش اخوان طبسی روز یکشنبه در حاشیه بازدید رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور از اداره‌کل فنی و حرفه‌ای اصفهان اف افزود: اصفهان دارای ۵۴ مرکز فنی و حرفه‌ای دولتی و حدود یک هزار و ۲۵۰ آموزشگاه آزاد فعال بخش خصوصی است و بیشترین تعداد مرکز آموزشی را در کشور به خود اختصاص داده است.
وی اظهارداشت: سالانه ۱۲۰ هزار نفر در ۲ بخش دولتی و خصوصی آموزش کسب می‌کنند که به طور تقریبی ۵۰ درصد در مراکز دولتی و ۵۰ درصد توسط بخش خصوصی اعم از آموزشگاه‌ها و صنایع انجام می‌شود.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای اصفهان ادامه داد: حضور پر رنگ بخش غیردولتی با توجه به تنگناهای بودجه‌ای می‌تواند اقدامی موثر در برون رفت از این چالش باشد.
وی خاطرنشان کرد: مشارکت بخش خصوصی اعم از آموزشگاه‌های خصوصی و صنایع به واسطه تجهیزات بروز و تعامل با بازار نقش موثری در توسعه آموزش فنی و حرفه‌ای دارد.
اخوان طبسی با اشاره آغاز طرح “آموزش دو گانه” تصریح کرد: این روش اقدامی مناسب برای برون سپاری و تضمین اشتغال افراد است که در اصفهان با الگوگیری از کشور آلمان و منطبق بر بخشنامه‌های داخلی بومی سازی شده است.
وی اصافه کرد: افراد در این روش ضمانت صد در صدی اشتغال دارند و در  بسیاری از مراکز مورد استقبال قرار گرفته است‌.
اموزش دوگانه نوعی آموزش فنی و حرفه‌ای است که بر اساس شناسایی فرصت‌های اشتغال، برگزاری هم‌زمان دوره‌های مهارتی مبتنی بر نیاز واحدهای تولیدی در یک زمینه تخصصی، در دستور کار قرار می‌گیرد و آموزش عملی و نظری مبتنی بر نیازها توامان برای جذب نیروهای متخصص و کارامد ارائه می‌شود.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در این مراسم با تاکید بر بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های خصوصی و شرکتی مهارتی گفت: بهسازی و نوسازی آموزش متناسب با تغییرات کار، بهره گیری از نخبگان و منابع انسانی توانمند  و افزایش سرمایه اجتماعی از مهمترین مزایای این طرح است.
فریده روشن با اشاره به ضرورت پژوهش محور کردن نظام آموزش مهارتی کشور، گفت: آینده پژوهشی در فناوری‌ها و خدمات موجب می‌شود دوره‌های جدید متناسب با نیاز بازار و  استانداردها جدید فراهم شود.
علی اوسط‌هاشمی طی ۲ روز حضور در استان اصفهان با روسای ادارات، مراکز شهرستانی، مجمع کارشناسان و مربیان فنی و حرفه‌ای، نماینده انجمن صنفی اموزشگاه‌های آزاد استان، مدیران موفق صنایع و صنوف، روسای اتاق‌ها، خانه صنعت و معدن و تجارت و سایر شرکت های مهارتی دیدار و گفت و گو و از تعدادی از مراکز و اموزشگاه‌های دولتی و خصوصی و ظرفیت‌های آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در استان بازدید و در شورای مهارت استان به ریاست استاندار اصفهان حضور خواهد داشت.
این مدت رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در اصفهان چندین تفاهم‌نامه با ادارات و مراکز دولتی و خصوصی در ارتقای آموزش‌های فنی و حرفه‌ای امضا خواهد کرد.

اصفهان ۵۴ مرکز فنی و حرفه‌ای دولتی و حدود یک هزار و ۲۵۰ آموزشگاه آزاد فعال بخش خصوصی دارد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید